Mieszkaniowa wspólnota – najważniejsze zadania

Kupując mieszkanie w mieszkalnym bloku właściciel z automatu zostaje członkiem wspólnoty. Może się to wydawać trochę dziwne, lecz rzeczywiście tak jest. Podczas budowy bloku developer cały czas jest jedynym właścicielem działki, a w chwili sprzedaży mieszkań na praktycznie każdego z lokatorów zostaje przekazana własność jego lokalu.

Po sprzedaży wszystkich mieszkań zostaje jeszcze wspólna część obiektu, czyli windy, schody, korytarze i właśnie te elementy w swoje władanie przejmuje wraz z działką Mieszkaniowa wspólnota. Zgodnie z ustawą o własności lokali już w chwili kupna pierwszego lokalu od developera następuje powstanie mieszkaniowej wspólnoty, a w jej skład muszą wejść wszyscy lokatorzy. Nie trzeba robić do niej zapisów, nie można się również wypisać, po prostu każdy właściciel mieszkania automatycznie do takiej wspólnoty będzie należał.

Jeżeli zaciekawił Cię omawiany wątek, to oceń (multibed.pl/zarzadzanie-mieszkaniami-na-wynajem/) pozostałe równie ciekawe witryny, które zawierają nie mniej ważne informacje.

Wspólnota mieszkaniowa ma bardzo odpowiedzialne zadanie.

bloki

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Pierwsze zebranie jest najczęściej organizowane przez firmę developerską, i właśnie wtedy powinno nastąpić ostateczne scedowanie odpowiedzialności za daną nieruchomość – więcej na . Do zadań wspólnoty należy przede wszystkim dbanie o stan budynku, organizowanie remontów i prac modernizacyjnych a także wywóz śmieci i dbanie o czystość. Wszystkimi sprawami powinien zajmować się zarząd wspólnoty, przeważnie wybierany właśnie w czasie pierwszych zebrań. Zarząd i członkowie w każdym roku ustalają gospodarcze plany, w jakich dokładnie określa się planowane wydatki na nadchodzący okres, a także wyznaczają wysokość opłat czynszowych. Zdarza się niekiedy, że członkowie wspólnoty podejmują decyzję o tym, aby zarządzanie praktycznie wszystkimi rzeczami powiązanymi z administrowaniem obiektu przekazać na zewnątrz. Liczne wspólnoty mieszkaniowe w Łodzi zarządzane są przez firmy z zewnątrz i tego typu wyjście bardzo dobrze sprawdza się w praktyce. Przekazanie organizacyjnych spraw wyspecjalizowanej firmie pozwoli na spore oszczędzenie pieniędzy i czasu jej mieszkańców, głównie tego powodu, że pracują w niej osoby doskonale znające się na większości problemów pojawiających się podczas użytkowania budynków.