Jak przygotować się do wyjazdu na wypad do lasu? Co warto zabrać?

Chcielibyśmy zrobić dziecku wyjątkową niespodziankę. Inną niż jakiś klasyczny prezent, lub bilet do kina. To ma być coś ekscytującego i innego aniżeli dotychczas? Zróbmy wypad na biwak. W ten sposób spędzimy z dzieckiem czas, pooddychamy świeżym powietrzem na łonie natury, czynnie spędzimy parę dni oraz odpoczniemy od zabieganego miasta. W jaki sposób przygotować się do tego typu wyprawy?

Przede wszystkim znajdźmy jakieś fajne miejsce. Dobrze by były to nowe rejony, jakich ani my, ani nasza pociecha jeszcze nie zna. Pozwoli nam to na wspólne eksplorowanie nieznanych terenów. Dobrze by było to jakieś pole namiotowe w pobliżu tras turystycznych, które będzie można razem poznawać. Na pewno przydadzą się dobry namiot i śpiwory. Bez względu na porę roku, temperatury nocą potrafią sporo spadać, dlatego trzeba mieć śpiwór odpowiedni na zimne noce, dodatkową warstwę izolacyjną zapewni karimata. Jeżeli jedziemy autem możemy pozwolić sobie nawet na taką samopompującą, jaka zajmie więcej miejsca i jest trochę cięższa od standardowej, jednak jest wygodniejsza. Dobrze też mieć ciepłą odzież, która choćby w nocy może mieć dodatkową rolę chroniąc nas przed zimnem.

bidon

Autor: Ryoichi Tanaka
Źródło: http://www.flickr.com

Do wyjść na szlaki turystyczne przyda się dodatkowy pojemnik na wodę bukłak – skalnik.pl/plecaki-buklaki-na-wode.html – Deuter, który jest bardzo wygodny, bo możemy umieścić go w plecaku jak również nie trzeba go z niego wyjmować, jeżeli chcemy się napić. Wystarczy użyć podpiętej do niego rurki wystającej z plecaka. Do wielu rzeczy przydatne będzie jakieś ostre, mocne narzędzie, najlepiej nóż z krzesiwem. Można nim otworzyć konserwę, naostrzyć kije na ognisko. Jest to niesamowicie uniwersalne narzędzie, a dodatkowo krzesiwo jest swego rodzaju narzędziem na czarną godzinę, gdyby nagle skończył nam się zapas zapałek, lub też zepsuła zapalniczka.Pomoże nam ono rozpalić szybciej ogień. Nie zabiera dużo miejsca, a warto coś takiego ze sobą w razie czego mieć.

Z pewnością przydatny będzie dobry plecak do chodzenia po szlakach. Najlepiej model, w jakim nie będziemy się jakoś strasznie pocić dzięki odstającej od pleców tylnej ściance. Oprócz tego powinien być lekki oraz wytrzymały. Zabierzmy ze sobą kompas, na wypadek gdybyśmy zgubili drogę i musieli odnaleźć właściwy kierunek. Ładowarka solarna jako dodatkowe źródło energii. Czołówka, przydatna w nocy i w jaskiniach. Mapy terenu, po którym mamy zamiar się poruszać, jak również termos z czymś ciepłym na rozgrzanie. To takie niezbędne minimum, które oczywiście można uzupełniać dowolnie.