Efekty niżu demograficznego

Już od lat powiada się o tym że przyrost naturalny jest ujemny. Na dzień dzisiejszy nie są to ogromne spadki, jednak skłonność jest czytelna. Powodów nadmienionego stanu rzeczy jest wiele, jednakowo jak w państwach zachodniej Europy. Młodzi ludzie w coraz to starszym wieku się zawierają związki małżeńskie – jak to się dawniej mówiło – niewcześnie się ustatkowują.

para młoda w kościele

Autor: flickr.com
Źródło: flickr.com

Istotniejsze dla nich jest budowanie osobistej kariery w coraz trudniejszej rzeczywistości aniżeli angażowanie się w poważne relacje, a co za tym idzie projektowanie wesela i rodziny. Potwierdzają to informacje statystyczne. Przy generalnym ubytku zawieranych małżeństw rośnie odsetek ślubów zawieranych w wieku tradycyjnie uznawanym za późny. Oczywiście możemy podobne zachowania tłumaczyć przemianami w sferze obyczajowości, większym przyzwoleniem na wolne związki. Moim jednakże zdaniem nadrzędnym powodem takiego stanu sprawy są przyczyny gospodarcze. Założenie rodziny jest sporym wydatkiem finansowym, a co za tym idzie może spowodować przejściowe obniżenie poziomu życia. Z drugiej strony osoby po 30-tym roku życia zazwyczaj mają już unormowaną sytuację zawodową, mogą przeto sobie przyzwolić na większe koszty. Być może też sytuacja rodzinna 30-latków skłania ich do formalizacji dotychczasowych związków.

Tak więc 30-latkowie projektują zawarcie związku małżeńskiego. Z reguły bywa to uroczystość dokładnie przemyślana, dopieszczona w najdrobniejszych detalach. Na pewno mniejsze oddziaływanie na jej kształt mają rodzice narzeczonych, bowiem zazwyczaj narzeczeni sami są w stanie w większej części czy nawet w pełni pokryć koszty ślubu.

Niewątpliwie jedną z istotniejszych pozycji na liście spraw do zorganizowania jest DJ na wesele – dodatkowe info -. Zgodnie z panującymi trendami prawdopodobnie będzie to wesele w stylu lat 80-tych, szczegółowiej powiadając stylizowane na balangę z końca XX-go wieku. DJ na wesele będzie się więc musiał wykazać znajomością ówczesnego rynku muzycznego – polecamy przy okazji dj na wesele Brzeg. Wybierając więc muzykę DJ na wesele zmienić się musi w „muzycznego archeologa”. Prawdopodobnie najlepszą pomocą w takich poszukiwaniach może być najstarsza w Polsce lista hitów – popularna Lista Przebojów PR3 Polskiego Radia. Oczywiście stylizacja nie tyczy się menu.