Co koniecznie trzeba znać, mając zamiar się właściwie wywiązać z rozliczenia corocznego z Urzędem Skarbowym?

Nowy rok niesie następne zmiany podatkowe. Wśród takich zmian znajduje się zmiana właściwości urzędu skarbowego dla celów VAT. Część podatników będzie zobligowana do zmienienia obecnego Skarbowego Urzędu.

Właściwość Urzędów Skarbowych ma również znaczenie dla wskazania specjalnego bankowego rachunku, na który należy odprowadzać podatek. Gdyż każdy bez wyjątku Urząd Skarbowy ma dedykowany bankowy rachunek, w przeciwieństwie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właściwość Urzędów Skarbowych zobacz pełną ofertę na tej stronie jest regulowana w podatkowej ordynacji. Jeśli przepisy ustawy podatkowej nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych się ustala na podstawie miejsca zamieszkania ewentualnie adresu siedziby podatnika.

faktura vat

Autor: Patrik Tschudin
Źródło: http://www.flickr.com

Należy też pamiętać o możliwości wystawiania faktur na podstawie dostarczonego paragonu. Gdy właściciel sklepu posiada kasę fiskalną, to kupujący, prowadzący gospodarczą działalność musi otrzymać paragon. Tak więc faktura na podstawie paragonu bonusy powinna być od razu wystawiona.

Jeśli zafascynował Cię przedstawiany artykuł, to odwiedź www program lojalnościowy a tam czekają na Ciebie materiały godne zainteresowania. Sprawdź je – będziesz niezwykle zadowolony.

Jednak zdarza się czasem tak, że przedsiębiorca dopiero po jakimś czasie przypomina sobie, że potrzebuje otrzymać fakturę na zakupiony jakiś czas temu produkt. Ordynacja podatkowa mówi, że faktura na podstawie paragonu powinna być zrobiona na żądanie klienta. Jednak po upływie trzech miesięcy nie ma już takiego obowiązku. Natomiast ustawa o VAT i rozporządzenie dotyczące fakturowania mówi o konieczności dostarczania faktur w czasie do 7 dni od wykonania usługi bądź wydania klientowi towaru.

Jeżeli omawiana problematyka jest dla Ciebie pomocna, sprawdź oprócz tego więcej treści na ten temat tutaj – te informacje również nie mogą pozostać niezauważone!

W rzeczywistości pierwszą zasadę stosuje się dla klientów indywidualnych z kolei drugą w przypadku przedsiębiorców i ludzi którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Rozliczając się corocznie ze Skarbowym Urzędem trzeba też pamiętać, iż od podstawy opodatkowania (dochodu) można przeprowadzić odliczenie składek ZUS – sporo więcej przeczytasz pod tym adresem. Tego typu odliczeniu podlegają składki opłacone w podatkowym roku bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, chorobowe, rentowe oraz wypadkowe i ludzi współpracujących.

Odliczenie składek ZUS można dokonać, gdy były te składki potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, od przychodu podlegającego opodatkowaniu.