Gdzie jest obecnie wykorzystywane szkło, podstawowe odmiany tego cieszą się ogromną popularnością materiału

Jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka jest szkło. Ludzie korzystają z jego właściwości już od wielu tysięcy lat, w naturze szło można było znaleźć w miejscach uderzenia piorunów czy przy wulkanach. W końcu nauczyli się je produkować, a setki lat poprawiania techniki dało to, co mamy obecnie, czyli dziesiątki rodzajów i odmian szkła. Najbardziej popularne i najchętniej używane jest klasyczne okienne szkło. Jest ono stosunkowo tanie, gwarantuje odpowiednie termiczne i wytrzymałościowe materiały, i jest najważniejszym materiałem używanym właśnie do produkowania okien.

Wadą tej odmiany szkła będzie to, że po rozbiciu tworzy niebezpieczne, ostre krawędzie, z tego też powodu zarówno podczas jego obróbki jak i późniejszym użytkowaniu należy uważać.

Przypadły Ci do gustu notki zawarte w tym tekście? W takim razie czytaj raport (https://www.miloni.pl/blog/jak-pielegnowac-stol-drewniany-olejowany/), który jest na kolejnej stronie. Tam wyczytasz więcej detali.

Wady tej nie ma szkło hartowane, powstałe w wyniku ogrzewania a później szybkiego wychłodzenia tafli szklanej. Tym sposobem zmienia się struktura wewnętrzna, dając dużą wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia.

Nie czekaj już – zweryfikuj propozycję , którą dla naszych klientów wymyśliliśmy. Włączyliśmy wszelkie oczekiwania naszych konsumentów!

Ten rodzaj szkła cieszy się ogromną popularnością w architekturze, niezwykle elegancko wyglądają przykładowo szklane schody, balustrady czy daszki ochronne nad drzwiami.

szkło

Źródło: http://www.flickr.com

Inną odmianą szkła bezpiecznego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne jest szkło laminowane. Laminowanie szkła polega na tym, że pomiędzy dwoma taflami ze szkła umieszczona jest cienka folia (czytaj na ten temat). Po złączeniu wszystkiego trudno nawet zobaczyć, że element składa się z trzech warstw, a jego parametry ukazują się w pełnej krasie dopiero w momencie jakiegoś zdarzenia. Przedmioty zrobione ze szkła laminowanego nie będą się rozpadać na drobne kawałki, a pozostają sklejone z folią, przez co są dużo bardziej bezpieczne przy jakiś nieprzewidzianych zdarzeniach.

Poza typowymi zastosowaniami w oknach domów czy samochodów szkło jest również często stosowanym materiałem do dekoracji. Do dekoracji często się przykładowo stosuje szkło grawerowane (zapoznaj się ze szczegółami). Grawery wykonuje się przy pomocy laserów, które umożliwiają wykonanie precyzyjnych i dokładnych motywów, a oprócz płaskich tafli bardzo często technika ta jest używana przy różnego rodzaju butelkach, wazonach czy kieliszkach.