Artystyczne kowalstwo – czym właściwie jest to rzemiosło?

Kowalstwo artystyczne jest dziedziną rzemiosła artystycznego, które polega na ręcznym wykuwaniu rozmaitych przedmiotów z żelaza. Przedmioty te posiadają zarówno charakter użytkowy, jak również ozdobny. Kowalstwo artystyczne sięga swoją historią bardzo daleko. W starożytności stosowano już techniki kucia na gorąco. W okresie średniowiecza również zajęcie to było praktykowane i rozwijane. W tym celu budowano specjalne pomieszczenia pełniące rolę pracowni kowalskich. W czasach tych zajmowali się kowalstwem głównie mnisi, którzy wyrabiali rozmaite okucia skrzyń oraz okucia drzwi.

ozdobne balustrady

Autor: Alf Melin
Źródło: http://www.flickr.com
W okresie średniowiecza głównymi motywami ozdobnymi w wytworach wyrabianych tą techniką były motywy roślinne. W miarę upływu czasu zaczęły się pojawiać motywy zwierzęce oraz heraldyczne. Poza poszerzeniem się tematyki zwiększyła się także ilość produktów wykonywanych w ten sposób. Produkowano teraz latarnie z żelaza, a ponadto kuto kraty okienne oraz wiele innych.

Czy ta tematyka przykuła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę (http://smartvent.pl/smartbox/ecobox/), która dotyczy omawianej kwestii, więc niewątpliwie także Cię zainteresuje.

Na przestrzeni wieków zajęcie to rozwijało się i wykonywane było na co raz wyższym poziomie. Przyszedł czas, że wytarzać zaczęto także przedmioty, które zaliczyć należy do dziedziny sztuki użytkowej, były one bardzo dobrze wykonane oraz posiadały cechy przedmiotów artystycznych (dowiedz się). W chwili obecnej również (sprawdź propozycję) zawód ten jest bardzo popularny i istnieje wiele firm zajmujących się kowalstwem.

Obecnie produkty tego typu zaliczane są do wyrobów sztuki użytkowej, cechuje je oryginalność oraz duże walory estetyczne.

Oprócz produkcją rozmaitego typu krat i bram, zakłady takie produkują również rzeczy lżejsze i mniejszych wielkości, takie jak świeczniki czy ramki obrazów. W ofercie tych pracowni znajdziemy na pewno bardzo duży wybór rozmaitych wzorów, które mogą być też robione na zamówienie dla danego klienta. Przedmioty takie bramy i kute ogrodzenia są bardzo kosztowne, ale także modne – z jednej strony wyrażają tęsknotę za dawną sztuką rzemieślniczą, z drugiej są zrobione z twardych materiałów i stają się symbolem wieczności oraz solidności.

Łatwo obecnie również znaleźć zakład, który będzie wytwarzał dość wyszukane wzory, niebanalnie wyprofilowane poręcze schodów, krzesła, ławki, lub po prostu elementy ozdobne (skontaktuj się).