Jak powinna być zorganizowana inwentaryzacja w firmie, jakie narzędzia mogą się przy tym przydać

Przy firmach które mają jakieś materiały, środki trwałe czy produkty na sprzedaż końcówka roku wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia inwentaryzacji. Taki obowiązek nakładają przepisy, dla wszystkich elementów majątku przedsiębiorstwa zostały ustalone oddzielne okresy częstotliwości przeprowadzania takich spisów i należy ich pilnować. Głównym celem przeprowadzania inwentaryzacji jest ustalenie faktycznego stanu majątku, znajdującego się w posiadaniu firmy. Jeżeli firma używa jakiegoś programu magazynowego, to powinny się w nim być aktualne ilości wszystkich materiałów oraz produktów.

Lecz często się okazuje, że podczas codziennej pracy pojawiły się jakieś pomyłki, nie wszystko co wydawano z magazynu było rejestrowane w programie lub zdarzały się jakieś kradzieże. I właśnie celem inwentaryzacji będzie sprawdzenie wszystkich stanów na magazynie i zrobienie porównania z tym, co widnieje w systemie, por. inwentaryzacja online. Jeżeli będą jakieś różnice, to w pierwszej kolejności należy wprowadzić dokumenty, jakie je wyprostują, a później wyjaśnić skąd się one wzięły.

inwentaryzacja

Autor: Iwan Gabovitch
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie wykonana inwentaryzacja wyposażenia, towarów i materiałów pozwoli na uzgodnienie rzeczywistego majątku firmy. Będzie również sposobem na to, żeby wykryć różnego rodzaju niegospodarności albo próby działań zatrudnionych na szkodę przedsiębiorstwa. Jeśli jednak chce się ją wykonać w odpowiedni sposób, to należy przygotować się do tego odpowiednio i właściwie rozplanować wszystkie prace. Spis chaotycznie wykonany, bez odpowiedniego planu i z pominięciem pewnych procedur zwyczajnie będzie stratą czasu i niepotrzebnymi kosztami.

A koniec końców niewiele da, bo i tak po jego zakończeniu będzie bałagan, który nie pozwoli na uzgodnienie rzeczywistego stanu majątku w firmie. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji przydatne są różnego rodzaju narzędzia, przykładowo takie jak program do inwentaryzacji środków trwałych.

Nie zwlekaj – jeśli spodobał Ci się nasz wpis, to do sprawdzenia (http://robak.konin.pl/) mamy również podobne wątki na stronie, która znajduje się pod podanym linkiem.

Za ich pomocą można łatwo przygotować wszystkie dokumenty związane ze spisem, czyli protokoły i arkusze inwentaryzacyjne, a także nanieść niezgodności, które zostaną znalezione.