Plecak: istotne wyposażenie każdego turysty , który wyrusza na na wycieczkę w góry

Wśród stworzonych z myślą o górskich wędrówkach akcesoriów plecak jest jednym z najważniejszych. Górskie wędrówki to bez wątpienia obowiązek posiadania nie tylko plecaka, ale w przeważającej liczbie przypadków także różnego rodzaju akcesoriów, które są niezbędne przy biwaku na górskim szlaku. Jakie akcesoria są nam potrzebne poza plecakiem? W jaki sposób kupować plecak?

W sklepach z wyposażeniem turystycznym znajdziemy ogromny wybór plecaków. Znajdują się wśród nich nie tylko niewielkie miejskie plecaki Wolfgang, ale także jednokomorowe plecaki turystyczne oraz plecaki Wolfgang, których pojemność jest zdecydowanie większa , a tym samym wynosi od czterdziestu do nawet sześćdziesięciu pięciu litrów. Jakiego rodzaju plecak (plecak militarny) kupimy uzależnione jest więc przede wszystkim od tego, w jakim celu będziemy go wykorzystywać. Jeśli mamy w planach trwający kilka czy kilkanaście dni trekking, kupić powinniśmy duży plecak, w którym pomieści się nie tylko kilka zmian odzieży, ale również namiot, śpiwór oraz naczynia kuchenne . W czasie długiej wyprawy o charakterze trekkingowym wyjątkowo przydatna jest menażka.

menażka

Autor: Jean Synodinos
Źródło: http://www.flickr.com

Znana dzisiaj menażka (zobacz więcej) w minimalnym stopniu przywodzi na myśl swoje poprzedniczki sprzed kilkudziesięciu lat. Przede wszystkim zmienił się materiał, z którego menażki się robi. Klasyczne , wykonane z aluminium menażki kilka lat temu zastąpiono menażkami produkowanymi z aluminium anodowanego lub menażkami zrobionymi z tytanu. Są więc nie tylko odporne na działanie czasu, ale również niezwykle lekkie, co jest szczególnie istotną cechą, kiedy wybieramy się na trwający wiele dni trekking.

Kupując plecak, zwracamy przede wszystkim uwagę na to, jak jest duży. Bardzo często jednak zapominamy, że znacząca jest także ilość kieszeni znajdujących się z boku. W przydatnych bocznych kieszeniach pomieści się naprawdę sporo przydatnych w czasie wędrówki elementów wyposażenia: mapa, lekka przeciwdeszczowa kurtka , a nawet karimata. Oferowane są także modele plecaków , które wyposażono w dodatkowe pętle, troki oraz taśmy kompresyjne. Za ich sprawą możliwe staje się zamocowanie na zewnątrz plecaka wymagane podczas wędrówek namiotu, nart bądź czekana – czytaj o menażkach . Cechą typową współczesnych plecaków jest umieszczony wewnątrz stelaż i lekka waga. Wszystkie modele – miejskie, turystyczne czy trekkingowe – są też naprawdę funkcjonalne.