Do czego przede wszystkim służy stal? Tak naprawdę do wielu rzeczy, również do wytwarzania konstrukcji stalowych

Węgiel w stali występuje w postaci perlitu płytkowego, niekiedy jednak, zwłaszcza przy znaczniejszych zawartościach węgla cementyt występuje pod postacią kulkowej w sąsiedztwie ziaren ferrytu. Jednak stal obok węgla i żelaza ma także inne składniki. Dostaje się ją z surówki w procesie świeżenia. W bardziej nowoczesnych instalacjach hutniczych bardziej dominujące się piece konwertorowe, próżniowe, które pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości stali.

Stal znajduje zastosowanie w dużej ilości dziedzin, dla nas w tym artykule najbardziej ważna jest stal używana do konstrukcji stalowych, dzięki czemu możliwy jest całkowicie profesjonalny i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Jest więc stal (najniższa cena na aner.com.pl/) konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia. Odnajduje się wszędzie tam, gdzie jej charakterystyki i parametry są odpowiednie do spełnienia funkcji, por. . Tego rodzaju stale są stalami najbardziej niskiego gatunku i mają znaczne ilości zanieczyszczeń, najbardziej często siarki, krzemu oraz fosforu. Do jej produkcji wykorzystuje się niski reżim technologiczny, co oznacza, że ma to wpływ na szeroki rozrzut węgla. Stal takiego przeznaczenia nie może poddać się obróbce cieplnej.

wieża ze stali

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Inny rodzaj – stal konstrukcyjna wysokiej jakości charakteryzuje się wąskimi granicami zawartości manganu oraz węgla, ma także niezbyt dużą zawartość zanieczyszczeń, bardzo często krzemu i fosforu. Najczęściej oferowane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Następny rodzaj to stal konstrukcyjnstal (witryna internetowa ANER STAL Sp.z o.o. Sp.K.)skostopowa. Jest używana do budowania konstrukcji, jakie narażone są na wpływ warunków atmosferycznych takiego rodzaju jak maszty oraz mosty, z pewnością tam gdzie zastosowanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Charakteryzują się bardziej znaczną wytrzymałością od stali konstrukcyjnych wyższej jakości, jest też bardziej wytrzymała na korozję.

Istnieje również stale do nawęglania, w tej sytuacji wykorzystuje się stale konstrukcyjne bardziej wysokiej jakości, niskostopowe oraz stale stopowe o małej lub średniej zawartości węgla. Wyroby wytworzone z tego rodzaju stali po nawęgleniu zachowują dużą ciągliwość i wytrzymałość na szerzenie rdzenia oraz twardość powierzchni. Co więcej w sprzedaży jest wiele innych rodzajów stali, jakie przykładowo tworzą konstrukcje offshore, to rodzaje stali bardzo wytrzymałych, do zadań specjalnych.

Więcej –