Gry planszowe bywają świetną alternatywą dla gier komputerowych, a poza tym są atrakcją tak dla dzieci, jak i osób dorosłych

Wedle powiedzenia, a właściwie tekstu piosenki, w czasie deszczu nasze dzieci się nudzą. Stają się wtedy bardziej marudne niż zazwyczaj i wtedy można rzecz jasna włączyć im telewizor, aby pooglądały sobie bajeczkę, lecz nie wszyscy rodzice chwalą takie rozwiązanie. Część z nich preferuje bardziej wyszukane rozrywki czyli przykładowo gry planszowe. Pewnym ich mankamentem może tylko pozostawać fakt, że do zabawy wymagane są przynajmniej dwie osoby, więc jeżeli berbeć jest jedynakiem, a w sąsiedztwie brakuje rówieśników, to do wspólnej gry muszą przyłączyć się ojcowie.

Gra planszowa Monopoly

Autor: Howie Le
Źródło: http://www.flickr.com
Każda gra, nie tylko planszowa, musi mieć zasady, które potem będą zobowiązywać graczy do ich respektowania. Te bardziej odkrywcze osoby zaproponują z pewnością swoje własne zarządzenia lub dostosują te już zapisane w instrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu gra staje się ciekawsza.

Oprócz dokładnie określonych zasad postępowania potrzebne są typowo fizyczne przybory. Gry planszowe, jak samo określenie informuje, muszą być wyposażone w specjalnie zaprojektowaną i estetycznie wykonaną planszę. Do kompletu najczęściej załączane są kości oraz pionki. W przypadku niektórych gier, przykładowo grzybobrania bądź rozgrywek połączonych z szeroko rozumianymi finansami, koniecznie potrzebne będą ekstra przedmioty, czyli w omawianych przypadkach drewniane kozaki i atrapy środków płatniczych.

Gry planszowe, w pewnym odróżnieniu od internetowych konkurentów, opierają się nie tylko na zręczności czy olimpijskim poziomie opanowania strategii. Z racji tego, że w trakcie gry używane są kości, wiele zależy od fortuny. Chociaż umiejętności są także wymagane, a już na pewno mile widziane. A kupując potomkowi nową grę uświadamiamy mu, że rozrywki nie kończą się na tym, co oferuje współczesna informatyka.

Gry planszowe w sklepie

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz gier typowo rozrywkowych można na rynku dostać także gry edukacyjne. Bywają one przeznaczone na dobrą sprawę dla dzieci, ale niekiedy po kolorowe pudełka sięgają też rodzice. W dobie udowodnionego i postępującego wtórnego analfabetyzmu wszystkim obywatelom przydałyby się nie tylko książki do poczytania, lecz także gry powiększające zasób słownictwa.

Podobnie rzecz prezentuje się w przypadku uczennic przystępujących do egzaminu dojrzałości – w tym przypadku użycie bogatego słownictwa bywa dodatkowo premiowane, zatem bezpośrednio wpływa na uzyskaną ocenę.