Nauka obcego języka?

Istnieje przekonanie, iż samodzielne nauczenie się języka obcego jest to sprawa nadzwyczaj karkołomna albo wręcz nierealna. Większość osób uważa, że jest to zadanie tak trudne, iż nastręcza uczęszczania na warsztaty prowadzone przez właściwie wykwalifikowanych pedagogów. Jest to przekonanie z gruntu nieprawdziwe.

Jeżeli przez chwilę zastanowić się, dojdziemy do wniosków, że w rzeczywistości zawsze kiedy czegoś się uczymy, to uczymy się samemu. Trzeba coś pojąć czy wyćwiczyć określoną umiejętność i nikt za nas tego nie zdziała. W nauce obcego języka nie można pójść „na skróty”.

Nauka pod przewodnictwem instruktora różni się od nauki samodzielnej jedynie tym, że to nauczyciel wybiera nam kolejne informacje i umiejętności do opanowania. W związku z tym jeśli by samodzielnie mieć pojęcie, czego dokładnie musimy się w danej chwili przyuczyć, instruktor okazałby się zbędny.

Jest jeszcze jedna rola nauczyciela nauki obcych języków. Poprzez nagany jak też pochwały, poprzez system ocen ma on motywować uczącego się do systematycznej pracy.

Włochy

Autor: Julia Maudlin
Źródło: http://www.flickr.com

Tego elementu w samodzielnej nauce niewątpliwie nie ma. Kiedy ktoś wymaga motywacji zewnętrznej, żeby uczyć się obcego języka, rzecz jasna nie będzie mógł nauczyć się go samemu. Może się i tak niestety zdarzyć, że instruktor miast nakłonić uprzedzi do nauki języka obcego.

Etap późniejszy to nauka z native-speakerem, jaki wszakże nie musi być zawodowym instruktorem obcego języka. Nieistotne czy będzie to język francusku, arabski czy też język włoski, to do nas samych należy decyzja, czy podejmiemy naukę obcego języka na własną ręką czy będzie dla nas korzystniejsza nauka w grupie pod okiem instruktora.

Zyski które przynosi ta ostatnia alternatywa to: możność wzajemnej konwersacji miedzy uczniami, wzajemnej oceny, motywacji ze strony instruktora, bezstronna ocena bieżących osiągnięć. W jaki sposób wyszukać wypróbowaną szkołę nauczającą obcych języków w stolicy? Nic trudnego. Wystarczy wpisać w przeglądarkę wyrażenie: nauka włoskiego Warszawa, a wyszukamy całe mnóstwo rezultatów. Sprawdźmy jeszcze opinie pośród forumowiczów bądź własnych przyjaciół na temat wyselekcjonowanej szkoły i już możemy zabierać się do efektywnej pracy.