Funkcjonowanie biura: jak zgodnie z prawem niszczyć dokumenty? Sprawdź najlepsze metody

Każda firma i każdy urząd w ciągu każdego roku działania wytwarza niezliczoną ilość bardzo różnych dokumentów. Część z tych dokumentów powinna być przetrzymywana w archiwum. Wskazać można jednak i takie dokumenty, które nie muszą być przechowywane. Pojawia się więc pytanie, co się dzieje z tym dokumentami: czy trafiają one do zwykłego kosza na śmieci, a później na wysypisko?

Zgodnie z aktualnymi w Polsce przepisami żadne dokumenty, które nie trafią do archiwum nie mogą trafić ogólnodostępnego do kosza na śmieci. Każda firma czy urząd przekazują powstałe u nich dokumenty do archiwum. Brakowanie dokumentów oraz niszczenie dokumentów powinno mieć miejsce wyłącznie w archiwum.

segregatory

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com

Na chwilę obecną na rynku istnieje naprawdę duża liczba firm, które przejmują na siebie obowiązek nie tylko przetrzymywania dokumentów. Firmy te wykonują także niszczenie dokumentów (www.happytree.com.pl/). Firmy te niszczą dokumenty w specjalistycznych urządzeniach, a firma, która zleciła ich zniszczenie otrzymuje specjalny certyfikat , który potwierdza wykonanie usługi. Firmy te świadczą także dodatkową usługę, jaką jest brakowanie dokumentów. W ramach tej usługi firma wyszukuje w firmowym archiwum dokumentacji, która nie musi być dłużej przechowywana a w związku z tym może zostać oddana do zniszczenia.

Doczytaj – oferują właścicielom firm bardzo kompleksowe usługi.

Nieprawdopodobnie wciągający tekst, nieprawdaż? Jeżeli też posiadasz takie zdanie, to kliknij tutaj i przeczytaj w serwisie (https://maskoinvest.pl/o-firmie/) pozostałe informacje.

W zakres świadczonych przez nie usług wchodzi także utylizacja dokumentów. Oferowana utylizacja dokumentów przez specjalistyczną firmę wykonującą tego typu usługi zaczyna się od odbioru dokumentów z firmy profesjonalnymi, dostosowanymi do przewozu dokumentów samochodami. Z usług tego rodzaju firm korzystają na ogół bardzo duże firmy, które wytwarzają ogromne ilości dokumentów , a tym samym nie potrafią poradzić sobie z ich utylizacją w małych, przeznaczonych do użytku biurowego niszczarkach.

Niszczarki przeznaczone do biur są na ogół zbyt małe, by poradzić sobie z ekspresowym zniszczeniem dużej ilości dokumentów. Nic więc dziwnego, że firmy zajmujące się utylizacją dokumentacji nie mogą narzekać na zbyt małą liczbę klientów. Bez wątpienia mogą też liczyć, że w kolejnych latach klientów im nie zabraknie. Dzisiaj sądzi się, że tego rodzaju firmy mają przed sobą świetlaną przyszłość.

Może Cię zainteresować – fachowe brakowanie dokumentów