Funkcjonowanie biura: jak zgodnie z prawem niszczyć dokumenty? Sprawdź najlepsze metody

Każda firma i każdy urząd w ciągu każdego roku działania wytwarza niezliczoną ilość bardzo różnych dokumentów. Część z tych dokumentów powinna być przetrzymywana w archiwum. Wskazać można jednak i takie dokumenty, które nie muszą być przechowywane. Pojawia się więc pytanie, co się dzieje z tym dokumentami: czy trafiają one do zwykłego kosza na śmieci, a później na wysypisko?

Zgodnie z aktualnymi w Polsce przepisami żadne dokumenty, które nie trafią do archiwum nie mogą trafić ogólnodostępnego do kosza na śmieci. Każda firma czy urząd przekazują powstałe u nich dokumenty do archiwum. Brakowanie dokumentów oraz niszczenie dokumentów powinno mieć miejsce wyłącznie w archiwum.

segregatory

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com

Na chwilę obecną na rynku istnieje naprawdę duża liczba firm, które przejmują na siebie obowiązek nie tylko przetrzymywania dokumentów.

Czy jesteś zdania opisywany wątek jest bardzo interesujący? Jeśli tak uważasz, to kliknij na oryginalny serwis – tam znajdziesz podobnie absorbujące informacje.

Firmy te wykonują także niszczenie dokumentów (http://happytree.com.pl/). Firmy te niszczą dokumenty w specjalistycznych urządzeniach, a firma, która zleciła ich zniszczenie otrzymuje specjalny certyfikat , który potwierdza wykonanie usługi. Firmy te świadczą także dodatkową usługę, jaką jest brakowanie dokumentów. W ramach tej usługi firma wyszukuje w firmowym archiwum dokumentacji, która nie musi być dłużej przechowywana a w związku z tym może zostać oddana do zniszczenia.

Doczytaj – oferują właścicielom firm bardzo kompleksowe usługi. W zakres świadczonych przez nie usług wchodzi także utylizacja dokumentów. Oferowana utylizacja dokumentów przez specjalistyczną firmę wykonującą tego typu usługi zaczyna się od odbioru dokumentów z firmy profesjonalnymi, dostosowanymi do przewozu dokumentów samochodami. Z usług tego rodzaju firm korzystają na ogół bardzo duże firmy, które wytwarzają ogromne ilości dokumentów , a tym samym nie potrafią poradzić sobie z ich utylizacją w małych, przeznaczonych do użytku biurowego niszczarkach.

Niszczarki przeznaczone do biur są na ogół zbyt małe, by poradzić sobie z ekspresowym zniszczeniem dużej ilości dokumentów. Nic więc dziwnego, że firmy zajmujące się utylizacją dokumentacji nie mogą narzekać na zbyt małą liczbę klientów. Bez wątpienia mogą też liczyć, że w kolejnych latach klientów im nie zabraknie. Dzisiaj sądzi się, że tego rodzaju firmy mają przed sobą świetlaną przyszłość.

Może Cię zainteresować – fachowe brakowanie dokumentów