Standardy ISO jako możliwość rozwoju Twojej firmy

W czasie różnorodności standardów w szeroko rozumianym przemyśle jak i w atmosferze globalnej wymiany handlowej powstała potrzeba powołania do życia instytucji, która kontrolowała by sprawę szeroko pojmowanej standaryzacji. Taką instytucją jest ISO a więc Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która rozpoczęła swoją działalność w 1946 roku. Po co jednak zaprzątać sobie głowę standaryzacją?

uczestnicy szkolenia

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com
Jak już zostało wspomniane na początku, jest to oczywista kolej rzeczy wynikająca z nieograniczonej wymiany handlowej pomiędzy różnymi krajami. Ażeby wspomniana wymiana handlowa odbywała się w łatwiejszy sposób, pewne standardy oraz normy powinny być jednolite.

Obecnie różnorodne standardy ISO sygnalizują o zaangażowaniu konkretnej firmy oraz chęci rozwoju. Jednym z najbardziej znanych standardów jest system zarządzania jakością ISO 90001.

Jeśli masz chęć przeczytać większą ilość informacji na tego typu temat, to kliknij ten odnośnik – jest tu bardzo świeża wiadomość (http://www.narzedziownia-lucznik.pl/producent-wiertel) w kontekście takiej problematyki.

Dodatkowym faktem jest to jednak, iż normy te nie zajmują się jedynie zagadnieniem jakości. Zakres uwagi obejmuje różne dziedziny życia jak i technologii. Na rynku istnieje wiele firm, które przygotowują szkolenia ISO w różnych domenach, tego typu jak dobra praktyka higieniczna, audyty wewnętrzne albo też tematy ochrony środowiska. Warto jednak zapytać, czy opłaca się wprowadzać systemy promowane przez MON?

Jakie są zalety i korzyści wprowadzania praktyk ISO”? Z całą pewnością w pierwszym szeregu trzeba wymienić zwiększenie prestiżu danej firmy, która wprowadza konkretne metody. Jest to konsekwencja międzynarodowej rangi jaką posiada organizacja ISO (kontynuuj). Aby zdobyć certyfikat przedsiębiorstwo zobowiązane jest do wdrożenia wskazanych procedur jak i norm.

Sam proces certyfikacji rozpoczyna się od tzw. audytu wstępnego, który ma na celu zweryfikowanie dotychczasowego systemu jakości działającego w danym przedsiębiorstwie. Jedną z części składowych standardu ISO 90001, a więc systemu administrowania jakością stanowią tzw. dobre praktyki, do których zalicza się: dobra praktyka rolnicza jak i również dobra praktyka higieniczna – dobra praktyka higieniczna na kolejnych plusów jakie pojawiają się przy wprowadzaniu systemów ISO, można zaliczyć przede wszystkim wzrost jakości obsługi klientów jak i usprawnienie komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa. Warto jednakże nadmienić kilka słów także o negatywach takich rozwiązań. Do tych z całą pewnością możemy zaliczyć możliwe zwiększenie tzw. papierkowej roboty, czyli biurokracji.