Fachowa obróbka metali – najpopularniejsze sposoby

Jeżeli jesteś personą, która z jakiegoś powodu bawi się materiałami metalowymi, z pewnością często musisz je poprzecinać. Tworząc wyrafinowaną rzeźbę z blachy z recyklingu, nie zawsze jako plastyk orientujesz się w najskuteczniejszych metodach. Z kolei zlecenie zrobienia tego osobie postronnej, może okazać się fiaskiem, gdyż może ona nie wykroić nam tego we właściwy sposób. Mamy dwa nowoczesne sposoby: cięcie laserem bądź wycinanie wodą – które z nich jest najlepsze i najbardziej dokładne?

obróbka metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeżeli kwestia troszczenia się o środowisko jest ci miła, lepiej skorzystać z metody wodnej. Wszystkie materiały tam stosowane, nakrętki nierdzewne (nakrętki – poznaj szczegóły – nierdzewne) czy pompy, są zdatne kilkukrotnego użycia, a sama woda krąży tak jak w fontannie. Poza tym, tego typu piła potrzebuje bardzo mało prądu. Osobę dbającą o ład dodatkowo ucieszy fakt, że wycinanie wodą nie generuje żadnych odpadów -nie będziesz zmuszony usuwać żadnych trocin czy pyłów. Poza tym, nabywając towar u producenta, dostaniemy nakrętki nierdzewne w prezencie. Obiekt przecięty za pomocą strumienia wody, nie potrzebuje żadnego obrabiania. Powierzchnie są niezwykle gładkie, nic nie trzeba szlifować. Niestety, zarówno koszt samej maszyny jak i jej użytkowanie do tanich nie należą, zważywszy, że jest to dość świeży produkt w Polsce – BTH IMPORT STAL.

Jeśli planujesz pobawić się z cienkim tworzywem metalowym, cięcie laserem – sprawdź promocje na cięcie blach wrocław: http://multitech.org.pl/ciecie-laserem/ – będzie właściwe (BTH IMPORT STAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Frezarka poradzi sobie bez kłopotu z każdym cieńszym tworem, zarówno żelaznym jak i aluminiowym. Poza tym, maszynę używaną możemy zakupić już za parę set złotych, a sam koszt eksploatacji jest nieduży. Tutaj niestety urywa się lista walorów cięcia laserem. Zwykła frezarka nie jest w mocy poradzić sobie z materiałem grubszym niż kilkanaście centymetrów, niezbędny byłby do tego mocniej specjalistyczny sprzęt, który do tanich nie należy. Poza tym, materiał przecięty trzeba następnie zeszlifować, bowiem powierzchnie są mocno poszarpane. Dodatkowo używając lasera, dobrze posiadać podstawową wiedzę z bezpieczeństwa i higieny pracy, bowiem w przeciwnym razie możemy wyrządzić krzywdę sobie, lub osobom w naszym otoczeniu.

cięcie wodą

Autor: Peter Alfred Hess
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć w trakcie dokonywania wyboru, jest to jakie fundusze pragniemy przeznaczyć na zakup fachowego narzędzia. Jeżeli niewielkie, najlepsza będzie frezarka. Jeżeli chcemy wydać więcej gotówki, wycinanie wodą będzie o wiele trafniejszym wyborem.