Jakie gratyfikacje i świadczenia należą się pracownikom i jak firmy zabezpieczają się na możliwość ich wystąpienia

Zatrudnianie pracowników będzie się wiązać z licznymi obowiązkami. Oczywiście główną z nich będzie wypłacanie wynagrodzeń i płacenie podatków i składek, lecz są również inne świadczenia, jakie należą się pracownikom. Są to na przykład emerytalne odprawy, jakie należą się każdemu zatrudnionemu, który będzie kończył swoją zawodową karierę z powodu przekroczenia wieku emerytalnego.

Moneta

Autor: Frank Weber
Źródło: http://www.flickr.com
Odprawy emerytalne (odprawy emerytalne warszawa) to świadczenie, jakiego nie da się pracownika pozbawić, wypłacane być muszą bez względu na długość stażu. Świadczenia te wypłacane są tylko jeden raz, jeżeli pracownik za jakiś czas powróci z powrotem do zawodowej aktywności, to za drugim razem odprawa nie będzie się mu należeć. Wysokość emerytalnych odpraw została ustalona przez ustawodawców jako jednomiesięczne wynagrodzenie. Rzecz jasna nie ma żadnych przeszkód, żeby kwoty te były większe, zresztą niektóre grupy pracowników na mocy przepisów dostają dużo więcej. Pracodawca nie może odmówić wypłacenia odprawy, jeśli tego nie zrobi to będzie się narażał na karę grzywny.

Pieniądz

Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

Poza odprawami istnieją również inne świadczenia, jakie należy wypłacać zatrudnionym. Większość firm wykonuje te wszystkie płatności z bieżącego przychodu, jednak dość często można spotkać przedsiębiorstwa, które decydują się tworzyć na takie właśnie cele specjalne rezerwy.

Czy ten tekst zainteresował Cię tak intensywnie, że pragniesz zapoznać się z kolejnym? To fantastycznie. Zatem tutaj naciśnij i sprawdź (https://www.bi-top.pl/serwis) sporo newsów.

Oczywiście nie trzeba tego robić, ale utworzenie rezerw pod tym właśnie kątem będzie zabezpieczeniem na sytuację, jeżeli by się okazało że trzeba wypłacić odprawy, a w firmie są w tym czasie problemy z płynnością.

Wycena rezerw na tego typu pracownicze świadczenia jest zadaniem trudnym i skomplikowanym. Wykonują ją najczęściej najlepsi specjaliści w tych zagadnieniach, to znaczy aktuariusze. Korzystając z informacji o zatrudnionych i skomplikowanych algorytmów statystycznych są oni w stanie obliczyć, jaka kwota będzie wymagana, żeby rezerwy spełniły swoje zadanie. Przy niewielkich firmach rezerwy może nie mają takiej roli, ale w przypadku większych przedsiębiorstw, które zatrudniają parę tysięcy pracowników ten temat będzie jednak wymagał odpowiedniego podejścia.