Niewola umysłu – czyli jak działa mem i na czym polega jego geniusz

W jaki sposób formują się zachowania kulturowe? Jak ewoluuje dzisiejsze społeczeństwo i w którym kierunku zmierzają procesy przekazywania podstawowych jednostek informacji? Wszystkie te nurtujące zagadnienia zbiegają się właściwie w jednym punkcie, a poprzedza je inne pytanie – co to jest mem?

Ewolucja kulturowa,

laptop

Źródło: flickr.com

w którą włączona jest także ewolucja wiedzy, może być formowana na podstawie takich samych, podstawowych zasad wariancji tudzież selekcji, jak w procesie ewolucji biologicznej. Prawidłowość ta odnosi się nie tylko na zmiany, jakie mają miejsce w obrębie genu – czyli kluczowej jednostce zaangażowanej w proces przekazywania informacji genetycznej, ale także ma wpływ na nowy wariant jednostki informacji kulturowej, ukrywający się pod pojęciem memu. A zatem, co to jest mem? Zgodnie z zasadami memetycznego rozproszenia, mem jest nośnikiem informacji kultury, zobligowanym do niezwykle efektywnego rozprzestrzeniania się wraz z myślą, od umysłu do umysłu następujących po sobie nosicieli. Skutkuje to niezwykłymi spostrzeżeniami. Skuteczną miarą analizy właściwości tego indywiduum są darmowe systemy operacyjne. Musisz sprawdzić: darmowe systemy operacyjne. Zachowania kulturowe charakteryzują się pewnymi wspólnymi cechami. Jednostka indywidualna, której wszczepiony został mem, przenosi go dalej. Tego rodzaju transfer może być rozpatrywany jako standardowy proces replikacji, nieprzerwanie zachodzący w biologii. Znaczy to, że zaaplikowana informacja zachowuje się jak nadajnik, a sam proces transferu trwa nadal. Płynący z tego wniosek jest dość osobliwy. Otóż tak zwana ewolucja memetyczna wydaje się być wielokrotnie szybsza tudzież bardziej wydajna niż znana nam wszystkim ewolucja genetyczna.

praca na laptopie

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Nie byłoby więc zbytnim zaskoczeniem, że w przeciągu ostatniego pół wieku nie zaobserwowaliśmy spektakularnych przeobrażeń na poziomie genetycznym, natomiast pod względem kulturowym, to znaczy biorąc pod uwagę całą paletę memów, dokonał się ogromny, radykalny rozwój.

Kliknij tutaj oraz zobacz polecane informacje, które też mówią o podnoszonej kwestii. Odnajdziesz tam dane, które z pewnością poszerzą Twoją wiedzę na ten temat.

O fenomenie memów w naszej kulturze można dowiedzieć się coraz częściej. Liczne autorytety świata nauki angażują się w ten temat. Jeżeli jednak w dalszym ciągu próbujemy rozwikłać, co to jest mem (sprawdź: ), powinniśmy sobie uzmysłowić po prostu proces samoreprodukcji. Różnica polega jedynie na tym, że zamiast genu, powielaniu ulegają zachowania kulturowe (warto sprawdzić: ). Przechodzą one, jako mem, od pojedynczej osoby do całej grupy osób. Co warte podkreślenia, w tej kwestii powinniśmy zachować uwagę, gdyż nawet darmowe systemy operacyjne są w stanie wykazać, że proces ten może zachodzić całkowicie autonomicznie i mieć nieokiełznany charakter.