Niezbędne badania gruntu, które powinniśmy wykonać przez rozpoczęciem budowy na danym terenie

Zanim rozpoczniemy budowę domu bądź innego budynku na działce powinniśmy wykonać odpowiednie badanie gruntu. Jest to bardzo ważny krok, gdyż to właśnie grunt ma utrzymywać cały ciężar budynku. Istotne jest więc, żeby posiadał on określone parametry, które nie wpłyną w negatywny sposób na budowany obiekt.

Działka budowlana

Autor: Lee Coursey
Źródło: http://www.flickr.com/photos/leeco/213416594/
badania (sprawdź informacje) geotechniczne są nieodłącznym elementem każdej budowy. Zanim zostaną rozpoczęte prace należy sprawdzić na przykład czy grunt będzie nadawał się do tego, by postawić na nim fundamenty – więcej i więcej -. Tereny podmokłe lub zasypane stare oczka wodne po wcześniejszych właścicielach mogą stanowić przyczynę późniejszego pękania ścian. Jeśli nasz dom umieszczony zostanie na terenie podmokłym, fundamenty zaczną się po jakimś czasie zapadać. Z tego powodu właśnie niezwykle ważne jest wykonywanie takich badań. Funkcjonuje wiele firm, które mają w swojej ofercie takie usługi, istotne jest, aby wybierać firmy posiadające doświadczenie a także konieczne pozwolenia. Zależy nam w końcu na tym, by dokładnie sprawdzili grunt na naszej działce. Zależnie od typu usług ceny mogą się różnić, na takich badaniach nie warto jednak oszczędzać.

Zależnie od tego co chcemy budować takie badania geotechniczne musimy wykonać. W ofercie mamy wiercenia o różnych głębokościach a także z wykorzystaniem różnego sprzętu. Może być to zarówno sprzęt lekki jak też maszyny, które trzeba przewieźć samochodem ciężarowym na teren badań. Jednymi ze stosowanych badań są badania dylatometrem, zob. tu. W celu wykonania badania wykorzystywany jest dylatometr Marchettiego, dzięki któremu można określić profil podłoża jak również historię występujących naprężeń. Jest to jedno z najczęściej stosowanych badań takie, szczególnie gdy chodzi o tereny przeznaczone na budowę mostów czy też bardzo głębokich fundamentów pod różnego typu budynki mieszkalne albo użytkowe. Wiele firm w ramach oferowanych usług geotechynicznych wykonuje takie badania na terenie budowy.

Odpowiedni grunt jest gwarancją solidnego budynku. Jest to niezwykle istotne też przy budowie mostów lub większych budynków mieszkalnych. Także budując coś na swojej działce, nie powinniśmy bagatelizować tego typu badań, ponieważ wytrzymałość gruntu ma bardzo duży wpływ na to, czy nasz budynek będzie funkcjonował przez wiele lat.

Zobacz też: