Co możesz zrobić z górą gruzu, która została po zburzeniu starego domu?

Mieszkańcy miast zmagają się czasem z problemem, który napotyka którzy pragną wyburzyć pozbyć się starej szopy.
Najczęściej jest to ambaras rodzin żyjących w domach prywatnych. O czym mowa?

Omawianym zjawiskiem jest wywóz gruzu. Niestety w naszym państwie usuwanie produktów powstałych w procesie burzenia budowli z betonu jest objęte pewnymi określonymi w ustawie prawami.

kontenery

Źródło: http://sxc.hu/

Toteż nie mamy prawa wyrzucić gruzu na śmietnik, chyba że pochodzi on z remontu mieszkania. Działanie takie jest karane.
Dodatkowo nie każdy ma prawo takowy gruz wywozić. Niestety, ale należy załatwić kogoś, kto wyrobił sobie wymagane zezwolenia.
Stąd zaistniało na rynku polskim kilkaset firm oferujących wynajem kontenerów (np. polecana przez nas), do jakich możemy wrzucać jakiekolwiek odpady nie będące pochodzenia organicznego. Potrzeba takowego postępowania wynika stąd, że tzw. opłata śmieciowa, którą płacą obywatele, zazwyczaj nie dotyczy wywozu i utylizowania gruzu i podobnego typu odpadów budowlanych. Wbrew pozorom gruz materiały sypkie nie jest jedynie zbędnym odpadkiem pozostającym po wyburzeniu budynku. Na rynku istnieje całkiem sporo firm, które zajmują się obróbką gruzu ceglanego lub asfaltowego. Przy wyburzaniu obiektów budowlanych działają specyficzne kruszarki, które oczyszczają beton z metalowych elementów i kruszą większe kawałki na drobniejsze kruszywo. W ten sposób pozyskany budulec można jeszcze raz wykorzystać, przykładowo: do budowy dróg, fundamentów, estakad. Decydując się na takie rozwiązanie możemy zaoszczędzić na kosztach wywozu śmieci. Trzeba wpier zobaczyć, czy zatrudniona firma posiada pozwolenie na przyjmowanie gruzu budowlanego i jego obróbkę. Jeśli jednak chciałbyś zostawić dla siebie gruz z wyburzania budowli, masz prawo wykorzystać go do niektórych rzeczy.

kontenery

Źródło: sxc.hu

Gruzu nie można składować na swojej posesji, ale posiadamy prawo je wykorzystać w innym celu. Rozkruszony gruz zda się do umacniania pagórków, umacniania ścieżek
i podjazdów – kawałki betonu nie osuwają się tak jak luźna ziemia. Gruz można również wykorzystać do tworzenia ogródka – przy słabo przepuszczalnej glebie kruszywo zapewni korzystniejszy drenaż. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, a nie miałeś pojęcia wcześniej o takich firmach zajmujących się wywozem gruzu, zadzwoń do jednej – np. do Oxus. Specjalistyczna firma nie dość, że samodzielnie zajmie się wyzbieraniem gruzu, to najczęściej pomoże przy wyburzaniu starej budowli.