Urządzenia dźwigowe jako maszyny stosowane w różnorakich obszarach życia każdego człowieka.

Dźwig jest to urządzenie dźwigowe, dźwignica zwana także potocznie windą lub wyciągiem, przeznaczona do przemieszczania (podnoszenia) ekwipunków (osób lub towarów) w kabinach lub na platformach wzdłuż sztywnych prowadnic pochylonych do poziomu pod kątem większym niż 15 stopni, między określonymi poziomami, zwykle na dużą wysokość. Dźwigi dzielą się na:

– dźwigi szybowe potocznie nazywane windami, – dźwigi budowlane pionowe, – dźwigi pochyłe, – dźwigi okrężne, – dźwigi portowe nazywane również żurawiami portowymi.

Potocznie określenia dźwig stosuje się do całej grupy dźwignic. Dźwigi osobowe i towarowe zwykle zwane windami tworzą nierozdzielny element każdego nowoczesnego i eleganckiego budynku. Są niezwykle praktyczne, wygodne i użyteczne. Dźwignice to popularna nazwa dla maszyn transportowych, służących do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwierząt i ludzi na nieduże odległości, w ruchu przerywanym. Zobacz również: Dźwigi hydrauliczne polecane są dla nieduzych budynków (do 19m różnicy poziomu pomiędzy kondygnacjami) o średnim i niskim nasileniu ruchu. Ich prędkość jazdy nie powinna przekroczyć 0,63 m/s. Potrzebują one osobnego pomieszczenia na maszynownię o powierzchni 2 x 2m, znajdującego się w pobliżu szybu.

Dźwigi

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Alternatywnie, przy niedużym natężeniu ruchu i udźwigu do 630kg, istnieje możliwość zastosowania maszynowni kompaktowej w szafie ustawionej obok szybu. Dźwigi hydrauliczne, ze względu na ich konstrukcję, pozwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni szybu i uzyskanie stosunkowo dużej kabiny.

Interesujesz się tym działem? Czytaj zatem dalej marmurowe kominki o tym wątku w kolejnym artykule, który dla Ciebie opracowaliśmy. Mamy nadzieję, że Ci się podoba.

Ich niewątpliwą zaletą jest konkurencyjna w stosunku do dźwigów elektrycznych cena. Więcej na: tej stronie.

Dźwigi bez maszynowni od pewnego czasu biją rekordy popularności wśród projektantów. Ich olbrzymią wartością jest to, że ze względu na umieszczenie napędu w górnej części szybu, nie wymagają przeznaczenia dodatkowego lokum na maszynownię (oszczędność powierzchni użytkowej budowli). Dźwigi bez maszynowni z napędem bezreduktorowym charakteryzują się dużą oszczędnością zużycia energii podczas eksploatacji, maksymalnie obniżonym wymiarem nadszybia oraz pomniejszeniem hałasu i drgań powiązanych z pracą urządzenia. Dźwigi (windy) elektryczne z maszynownia górną są korzystniejsze cenowo od dźwigów bez maszynowni, ale charakteryzują się duzym uzyciem energii elektrycznej. Wymagają oddzielnego pomieszczenia na maszynownię (umiejscowionego nad szybem) co trzeba uwzględnić przy projektowaniu architektury budynku. Zobacz więcej: przejdź do strony.

Zgodnie z polskim prawem dźwig może być użytkowany tylko wtedy kiedy posiada ważną (aktualną) decyzję UDT dopuszczającą do eksploatacji oraz znajduje się pod stałą opieką konserwatora posiadającego wymagane dla danego typu urządzenia uprawnienia.

Wynajem dźwigu Lublin- tylko te wyrazy można wpisać w wyszukiwarkę internetową,
aby znaleźć całe mnóstwo firm świadczących usługi dźwigowe na terenie całego kraju, np. .