Gmina Trzebielino – Pierwsza gmina w naszej ojczyźnie 100 % LED!

Wypatrując oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju nierzadko włączają światło wyłącznie na parę godzin wieczornych jak też porannych. Przykład gminy Trzebielino demonstruje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi i ulice przez całą noc, przy równoległym obniżeniu kosztów energii o ponad 50 procent, co ma doniosły wpływ na finanse gminy.

Oświetlenie ledowe

Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, niewielka gmina leżąca w środkowo-zachodniej części woj. pomorskiego, licząca ponad 3800 rezydentów, jako pierwsza w Polsce zmodernizowała w stu procentach oświetlenie uliczne na nowoczesne jak też energooszczędne oprawy LED Całość została zrealizowana w oparciu o formułę finansowania planu z gospodarności wytworzonych z obniżenia wydatków za energię elektryczną. Warto zaakcentować, że użyta formuła opłacania nie obciąży budżetu gminy.

W sierpniu 2012 roku, w obrębie gminy dokonano modernizacji 354 opraw świetlnych z czego 213 zastąpiono nowymi oprawami Selenium Led o sile 55W a także 73W. W innych oprawach, po dogłębnym przeglądzie, działające dotąd źródła światła zostały wymienione na energooszczędne źródła LED .

Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego w omawianej gminie wynosiła 54 kW, natomiast po wymianie na oprawy ledowe jest to 26kW! Mało tego nastąpiła znaczna poprawa oświetlenia ulic, wzrosło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a koszty zużycia prądu spadły o więcej niż 50 procent.

Pamiętaj, że istotna oferta (https://www.domki-letniskowe.pl/) musi być pokazana w właściwy sposób. Przejrzyj kilka kolejnych wpisów i zamów taki towar, który Ci przypadł do gustu.

Zainstalowane oprawy zostały również wyposażone w sterowniki, fabrycznie zaprogramowane narzędzie modyfikujące natężenie oświetlenia, dzięki jakim możemy uzyskać dodatkowe 30 % oszczędności zasilania.

Nowy system oświetleniowy włączony w Trzebielinie jest nie tylko energooszczędny oraz ekologiczny, ale też bardziej przyjazny dla obywateli. Białe światło emitowane przez diody LED postrzegane jest jako bardziej naturalne a także jaśniejsze.

Jeśli spodobał Ci się materiał, który właśnie widzisz, to zapewne zabsorbuje Cię także ten tekst. On również przedstawia podobny temat.

Przy zainstalowanym białym świetle dużo łatwiej rozpoznaje się obiekty, kształty a także barwy po zapadnięciu zmroku.

Zwiększona widzialność to kluczowy element przyczyniający się do poprawienia bezpieczeństwa na szosach. Jednym z najistotniejszych kryteriów jakie niechybnie przyświecały gminie przy modernizacji oświetlenia były koszta. Jeśli chodzi o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z pozostałymi rodzajami oświetlenia są faktycznie konkurencyjne.