Gmina Trzebielino – Pierwsza gmina w naszej ojczyźnie 100 % LED!

Wypatrując oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju nierzadko włączają światło wyłącznie na parę godzin wieczornych jak też porannych. Przykład gminy Trzebielino demonstruje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi i ulice przez całą noc, przy równoległym obniżeniu kosztów energii o ponad 50 procent, co ma doniosły wpływ na finanse gminy.

Oświetlenie ledowe

Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, niewielka gmina leżąca w środkowo-zachodniej części woj. pomorskiego, licząca ponad 3800 rezydentów, jako pierwsza w Polsce zmodernizowała w stu procentach oświetlenie uliczne na nowoczesne jak też energooszczędne oprawy LED Całość została zrealizowana w oparciu o formułę finansowania planu z gospodarności wytworzonych z obniżenia wydatków za energię elektryczną. Warto zaakcentować, że użyta formuła opłacania nie obciąży budżetu gminy.

W sierpniu 2012 roku, w obrębie gminy dokonano modernizacji 354 opraw świetlnych z czego 213 zastąpiono nowymi oprawami Selenium Led o sile 55W a także 73W. W innych oprawach, po dogłębnym przeglądzie, działające dotąd źródła światła zostały wymienione na energooszczędne źródła LED .

Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego w omawianej gminie wynosiła 54 kW, natomiast po wymianie na oprawy ledowe jest to 26kW! Mało tego nastąpiła znaczna poprawa oświetlenia ulic, wzrosło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a koszty zużycia prądu spadły o więcej niż 50 procent.

Pamiętaj, że istotna oferta (https://www.domki-letniskowe.pl/) musi być pokazana w właściwy sposób. Przejrzyj kilka kolejnych wpisów i zamów taki towar, który Ci przypadł do gustu.

Zainstalowane oprawy zostały również wyposażone w sterowniki, fabrycznie zaprogramowane narzędzie modyfikujące natężenie oświetlenia, dzięki jakim możemy uzyskać dodatkowe 30 % oszczędności zasilania.

Nowy system oświetleniowy włączony w Trzebielinie jest nie tylko energooszczędny oraz ekologiczny, ale też bardziej przyjazny dla obywateli. Białe światło emitowane przez diody LED postrzegane jest jako bardziej naturalne a także jaśniejsze. Przy zainstalowanym białym świetle dużo łatwiej rozpoznaje się obiekty, kształty a także barwy po zapadnięciu zmroku.

Zwiększona widzialność to kluczowy element przyczyniający się do poprawienia bezpieczeństwa na szosach. Jednym z najistotniejszych kryteriów jakie niechybnie przyświecały gminie przy modernizacji oświetlenia były koszta.

Jeżeli masz chęć uzyskać inne materiały na prezentowany temat, to zobacz proponowane www (https://www.muzyka-bez-zaiks.pl/muzyka-w-sklepie/), które posiadają też informacje na podnoszone zagadnienie – kliknij więc tu.

Jeśli chodzi o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z pozostałymi rodzajami oświetlenia są faktycznie konkurencyjne.