Jakie korzyści niesie za sobą wspinaczka

Współcześnie niezwykle popularne jest uprawianie sportu. Szerzący się trend na zdrowy tryb życia, troska o własną dietę i sylwetkę sprawiają, że ludzie powszechnie interesują się poprawą swojej kondycji. Najbardziej popularne jest oczywiście bieganie, jazda rowerowa czy po prostu uczęszczanie na siłownie, jednakże ci bardziej wymagający decydują się na bardziej ekstremalne sporty, na przykład na wspinaczkę.

Wspinaczka górska

Autor: Jorge Bras
Źródło: http://www.flickr.com
Sposobów na uprawianie tego właśnie sportu jest obecnie bardzo wiele. Co istotne, nie musimy specjalnie udawać się w góry aby móc się wspinać. W większych miastach działają specjalne kluby, oferujące sztuczne ściany służące wspinaczce. Są to miejsca świetne do ćwiczeń i doskonalenia swoich umiejętności przed faktycznym wyjściem w teren. Ściany te zazwyczaj przyjmują formę paneli o różnym kącie nachylenia, z przykręconymi uchwytami mającymi bardzo różne kształty. Zaletą tego rodzaju wspinaczki jest niezależność od warunków atmosferycznych, jak również duże bezpieczeństwo i precyzyjny wybór stopnia trudności.
W sytuacji, gdy jednak jesteśmy spragnieni większej dawki wrażeń, powinniśmy zdecydować się na turystykę wysokogórską. Wspinaczka (sprzęt do wspinaczki) w terenie znacząco odróżnia się od tej odbywającej się na sztucznej ściance wewnątrz budynku. Przede wszystkim, mamy możliwość obcowania z naturą oraz nauki ścisłej współpracy z towarzyszami podróży. To właśnie umiejętność współdziałania stanowi klucz do sukcesu i osiągnięcia planowanego szczytu.

śpiwory

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz dobrego wytrenowania i zaufania pomiędzy uczestnikami wyprawy bardzo ważnym aspektem jest także wyposażenie. Sprzęt, jaki ze sobą zabierzemy niejednokrotnie może odegrać kluczową rolę w trakcie wspinaczki. Warto tu zwrócić uwagę na produkty oferowane przez firmę DMM, która od wielu lat specjalizuje się w dystrybucji ekwipunku wspinaczkowego. Bez wątpienia to właśnie starannie dobrany ubiór, obuwie, śpiwory i uprzęże są największym gwarantem przetrwania nawet w trudnych warunkach – przykładowe śpiwory.

Bez względu na to, czy ćwiczymy tylko na sztucznych ściankach, czy też decydujemy się na prawdziwą eskapadę w góry, wspinaczka (najlepszy sprzęt zobacz więcej) zawsze dostarcza wiele emocji. Korzystnie wpływa na nasze mięśnie, a co więcej, poprawia naszą kondycję fizyczną. Trudno zaprzeczyć, iż jest to sport, którego warto spróbować, szczególnie jeżeli nuży nas spędzanie czasu tylko na siłowni.