O czym musimy pamiętać wyruszając w góry

W górach warunki atmosferyczne mogą zmieniać się z godziny na godzinę i to diametralnie. Wyruszając na eskapadę podczas pięknej pogody, pełnej słońca i błękitnego nieba, nie mamy gwarancji, że wracając pogoda będzie taka sama.

Bardzo możliwe, iż może nas zaskoczyć burza z obfitym deszczem oraz porywistym wiatrem.
Tutaj czas na bardzo ważną uwagę: gdy wychodzimy w góry w miejscu naszego zakwaterowania zostawmy wiadomość o naszej przewidywanej trasie a także o przybliżonej godzinie powrotu.

Ta oferta jest niezwykle interesująca i jeśli szukasz większą ilość informacji na omawianą tu problematykę, to odnajdziesz je tutaj.

Oczywiście nim to uczynimy trzeba zapoznać się z planem jak też przewodnikami turystycznymi, by podać odpowiednią marszrutę. Lepiej nie naprowadzać się dróżkami w Google Maps oraz tym podobnych serwisach, najdokładniejsze dane zawsze znajdą się w bieżącej mapce turystycznej regionu. Na niej mamy do tego dane o schroniskach turystycznych na marszrucie naszej wycieczki, czy też szałasów bądź leśniczówek, w których możemy się schronić w razie gwałtownego załamania aury.

Następnie należy się spakować i odpowiednio przyodziać. Podstawą jest praktyczne obuwie, naturalnie najlepiej zakupić obuwie specjalnie przeznaczone na wycieczki górskie jakie oferuje prawie każdy sklep turystyczny, ale mogą także być zwykłe, solidne adidasy. Dobrze jest zabrać ze sobą czapkę z daszkiem, aby ochronić się przed udarem słonecznym, do tego, mimo iż teraz mamy lato nie zaszkodzi spakować szal, zapasowe skarpetki, koszulę, płaszcz przeciwdeszczowy. Nie zapomnijmy o apteczce, latarce, zapalniczce (zapałki mogą zmoknąć), jak też o telefonie z w pełni naładowaną bateryjką oraz spisanymi numerami alarmowymi do GOPR.
Rzecz jasna musimy pomyśleć o prowiancie a także napitkach. Ich liczba zależy od długości, rodzaju trasy i tego, z kim wychodzimy w góry. Standardowo weźmy ze sobą kanapki oraz sztućce turystyczne. Można dodać batoniki energetyczne oraz koniecznie wodę. Oczywiście najlepiej jest tak ułożyć trasę, byśmy w połowie drogi mieli możliwość dopełnić zapasy. Dla zainteresowanych: interesujące.
sztućce turystyczne

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Teraz czas na najważniejszą regułę eskapad górskich.

Kliknij ten link i przeczytaj tam uwagi o nas. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, to z przyjemnością Ci na nie odpiszemy.

A więc w góry wychodzimy o brzasku, dlatego że pogoda, jeśli ma się zepsuć, zrobi to najpewniej po południu.

Zwróćmy również uwagę na typ naszej marszruty, tak, aby typ szlaku turystycznego był należycie dopasowany tak do naszej kondycji, jak też doświadczeń w górach. Optymalna marszruta musi brać pod uwagę kondycję, stan zdrowia, wiek, okoliczności pogodowe oraz wzmiankowane doświadczenie w włóczęgach górskich. Pełna oferta: .