Zastanawiasz się nad Google Analitycs? Co zyskujemy korzystając z tego narzędzia? Co jest ważne?

Jeśli pragniemy poznać zawiłości i ograniczenia Google Analytics musimy rozpoznać techniczne aspekty działania tego narzędzia. Wiedza ta jest także niezbędna jeżeli pragniemy stosować technologiczne wprowadzenie kodu.

unikalne odwiedziny

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Jak zatem działa Google Analytics „od kuchni”?
Magazynowanie danych może opierać się na plikach cookies, oraz dysponujących nimi kodem które mogą śledzić Google. Kod śledzi jest to moment kodu, który stał się napisany w języku skryptowym JavaScript. Jest on generowany samoistnie w trakcie zakładania konta w Google Analytics. Osoba, która chciałaby śledzić ruch na stronie musi znaleźć i użyć ten stworzony kod i wkleić go na wszystkie strony witryny. Aktualnie, od jakiegoś czasu działa nowy, asynchroniczny kod Google Analytics. Podstawową jego zaletą jest możliwość wstawienia go gdzie indziej w kodzie źródłowym, co zwiększa możliwości poprawnego wczytania strony.
unikalne odwiedziny

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/stary_rynek01.jpg
Użytkownik będzie miał mniejszą szansę na to aby nie zostać policzonym nim opuści stronę. Nowy kod jest również lepiej przygotowywany do śledzenia stron zbudowanych w coraz popularniejszej technologii AJAX. To są całkiem techniczne dane, niezbędne jednak, żeby zrozumieć, w jaki sposób działa Google (zobacz pozycjonowanie strony www) Analitycs. Po pierwsze jednak najbardziej interesującą kwestią są pozostałe parametry, jak sesje w GA, a dokładnie mierzenie najistotniejszych wytycznych. Należy zwrócić baczną uwagę na unikalne odwiedziny. Mamy szansę rozdzielić je na odsłony i unikalne odsłony. Odsłona to zaprezentowanie strony w witrynie którą śledzi kod śledzenia usługi Analytics. Jeśli użytkownik znowu załaduje stronę, będzie to odnotowane jako następna odsłona. Jeżeli internauta przejdzie na inną stronę, a poem powróci na stronę oryginalną, kolejna odsłona również zostanie odnotowana.
Niezwykłe odsłony (np.

w raporcie Najlepsza treść), mogą objąć wszystkie odsłony tworzone przez tego samego użytkownika podczas tej samej sesji. Wyjątkowe odsłony ukazują liczbę sesji, podczas których dana strona została pokazana co najmniej jednokrotnie. Tak samo bardzo ważni są unikalni użytkownicy.