Co najbardziej korzystnie poznać na Kaszubach? Jakie atrakcje tam można oczekiwać? Co warto wiedzieć?

Kaszuby to dość specyficzny obszar, gdyż od wielu wieków nie istnieje tu jedna stolica. Jest aż 7 kandydatów do takiego miana. Każde z nich prześciga się w zasługach dla kaszubskiej społeczności

. No ale co się dziwić, Kaszuby są faktycznie piękne, tak więc każdy chce być centrum tego piękna.
agroturystyka kaszuby

Autor: Jonathan Riley
Źródło: http://www.flickr.com

Co ciekawe, oprócz tego, że nie ma głównej stolicy, to nie ma również jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzi nazwa “Kaszuby”. Dodatkowo bardzo trudno wskazać najlepiej granice takiego regionu (agroturystyka na kaszubach). Niezależnie od tego, jaka jest stolica warto zwiedzić kilka miejsc, które na długo zapamiętamy. Na pewno Tuchlin, w którym jest zoo. Znajdziemy tam egzotyczne zwierzaki, duże gady, jakie jesteśmy w stanie potrzymać i pogłaskać. Jednak park to nie tylko zwierzęta, gdyż jest tu kino, bar czy plac zabaw dla dzieci.

domek letniskowy

Źródło: pixabay.com

Z pewnością wybierzmy się do miejsca, gdzie poznamy historię i kulturę Kaszub, czyli do Muzeum Kaszubskiego w miejscowości Wdzyce Kiszewskie. Znajdziemy tam znacznej wielkości skansen z różnymi konstrukcjami chat kaszubskich, zabudowań dworskich czy kościołów. Jeśli Kaszuby to także mniejsze mniej znane miasta jak Bytów. Odnajdziemy tam wspaniały gotycki zamek krzyżacki, a w nim Muzeum Zachodniokaszubskie. W różnych salach na dwóch piętrach znajdują się ekspozycje ukazujące dawne życie na kaszubskiej wsi, wystawy czasowe oraz historyczne. Warta uwagi jest zwłaszcza wystawa kaszubskich artystów.

Na koniec korzystnie wybrać się do miasta Kluki, na koniec Kaszub. Dowiemy się tam dużo o dawnych Kaszubach. Praktycznie cała miejscowość Kluki jest zamieniona w skansen, który nazywamy Muzeum Wsi Słowińskiej.

Jeżeli zaciekawił Cię opublikowany w tym miejscu tekst, śmiało przeczytaj dodatkowo towarzyszące informacje – one także są warte zainteresowania.

W wakacje wielu turystów przyjeżdża do Kaszub, tak więc postarajmy się wcześniej o nocleg – ciekawe propozycje. Można wybrać standardowy hotel, można jednak wynająć coś innego, bo jaka agroturystyka Kaszuby mają wiele do zaoferowania.