Wyprawa na górski szlak – co trzeba zapakować do plecaka?

Każdego roku zwiększa się liczba osób ceniących aktywne formy wypoczywania. Leniwe spędzanie czasu na piasku przestaje być modne. Staje się raczej wyrazem tego, że nie dbamy o własne zdrowie i kondycję fizyczną, a jednocześnie nie posiadamy żadnych ciekawszych zainteresowań. Ci, którzy kochają wycieczki na górskie szlaki, muszą pamiętać o właściwym ekwipunku. Bez wątpienia przydać mogą się palnik turystyczny i żywność liofilizowana.

liofilizacja

Autor: Chuck Feder
Źródło: http://www.flickr.com
Żywność liofilizowana większości z nas kojarzy się z wielodniowymi ekspedycjami w naprawdę wysokie góry. To po tego rodzaju żywność sięgają najczęściej himalaiści, którzy zdobywają najwyższe szczyty świata. Czym jest taka żywność? Jest to żywność, która poddawana jest procesowi liofilizacji. Polega on na suszeniu po uprzednim zamrożeniu. W czasie tego procesu wykorzystuje się silnie obniżone ciśnienie. Żywność liofilizowana odznacza się także tym, że usuwana jest z niej woda. Odparować należy minimum 70% wody.przejdź do oferty weekend w spa nad morzem weekend w spa nad morzemTaki proces konserwowania gwarantuje to, że jedzenie odporne jest na działanie różnych bakterii, które przyspieszają jej psucie – .

Na skutek tego jest naprawdę trwała i na wyprawach sprawdza się wręcz idealnie. Metoda liofilizacji pojawiła się po raz pierwszy podczas II wojny światowej na terenie USA. Na początku była wykorzystywana do obróbki krwi, którą dzięki temu można było bez trudu przewozić na naprawdę duże odległości. Wraz z kolejnymi latami zaczęto stosować ją do konserwacji pożywienia. Dzisiaj podróżnicy nie potrafią wyobrazić sobie bez niej przeżycia w wysokich górach.

palniki turystyczne

Autor: Ashley Van Haeften
Źródło: http://www.flickr.com

Palnik turystyczny nie pełni może tak ważnej roli, jak żywność liofilizowana, ale jest także naprawdę przydatny. Wprawdzie może zostać zastąpiony własnoręcznie wznieconym ogniskiem, ale to wymaga już dużo większego zachodu. Należy bowiem uzbierać chrust, a następnie go odpalić, co nieraz może okazać się bardzo trudne. Z pomocą palnika bez trudu uda się błyskawicznie oraz sprawnie ugotować ciepły posiłek na biwaku. Znacząco oszczędza to czas, a także nerwy, które mogą wystąpić w sytuacji problemów z rozpaleniem ogniska.

Poszukiwana jest przez Ciebie wiarygodna informacja z www (http://www.zygzakrent.pl/wypozyczalnia-rowerow-harklowa/)? To świetnie, gdyż opracowaliśmy dla Ciebie porcję atrakcyjnych wpisów. Trzeba wejść w link.

Palnik turystyczny i żywność , która konserwowana była metodą liofilizacji naprawdę ułatwiają funkcjonowanie tych, którzy cenią sobie podróżować i raczej nie kwaterują się w ekskluzywnych hotelach. Warto o tym pamiętać.