W jaki sposób można zadbać o wygląd auta, najważniejsze odmiany kosmetyków wykorzystywane do pielęgnacji karoserii

Zimowe i jesienne miesiące to dla samochodów ciężki okres. Niskie temperatury wpływają na zużycie mechaniki pojazdu, z powodu zwiększonej wilgoci i opadów także blacharka nie ma prostu w tym okresie. Znacznie szybciej w takich warunkach może postępować korozja, szczególnie jeśli na drogach znajdują się używane przez służby drogowe środki chemiczne.

Myjnia samochodowa

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com
Na wiosnę i latem karoseria też nie ma łatwego życia, promienie słoneczne powodują matowienie lakieru, a owady i odchody ptaków mogą poważnie uszkodzić powłokę. Dlatego też kierowca, który długo będzie się chciał cieszyć odpowiednim wyglądem swojego samochodu powinien systematycznie o niego dbać – porównaj tutaj. Duża część czynności pielęgnacyjnych nie powinna być kosztowna ani nie zabiera dużo czasu, a jeżeli się będzie o nich pamiętać, to karoseria przez długie lata będzie w bardzo dobrej formie. Bardzo istotne jest przy tym, żeby używać odpowiednie kosmetyki samochodowe, które nie zawierają żadnych niebezpiecznych dla lakieru związków, tu należy być bardzo ostrożnym aby jeszcze nie pogorszyć sytuacji.

Najważniejszą rzeczą przy pielęgnacji samochodu są dobre szampony. Wybór ich jest bardzo duży, część z nich będzie służyć tylko do mycia, inne z kolei zawierają również trochę wosku, który dodatkowo zabezpiecza lakier przed czynnikami mechanicznymi. W sklepach jest też pewna grupa szamponów do specjalnych zastosowań, stosuje się je w przypadkach, gdy zabrudzenia będą rzeczywiście poważne, na przykład do zmywania asfaltu.

Myjnia samochodowa

Autor: Chris F
Źródło: http://www.flickr.com
Spora część właścicieli woli też osobno umyć samochód, a następnie go wywoskować – do tego też służą specjalne preparaty, na przykład woski płynne lub tradycyjne. Niezwykle istotnym sprzętem, przez wielu nieco lekceważonym, jest delikatna gąbka do mycia, jeżeli będzie ona miała za dużą ostrość to może być przyczyną porysowanie lakieru.

Zajmując się całościowo karoserią nie można też zapomnieć o kołach, preparat do czyszczenia felg z pewnością może to przywrócić blask i właściwy wygląd nawet bardzo przyniszczonym felgom. Najważniejsze jest, aby o pielęgnowaniu samochodu pamiętać nie dwa razy na rok przed świętami, ale systematycznie, wtedy trochę dłużej zachowa on odpowiedni wygląd.