Co ty wiesz o odlewach?

W poniższym, króciutkim tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania, czym zajmują się odlewnie, jakie są techniki odlewów i kilka innych, z pewnością użytecznych wiadomości. Na pierwszy ogień idzie kwestia definicji odlewania. To technologia wytwarzania części, opierająca się na wlewaniu rozgrzanego, upłynnionego metalu bądź stopu do wcześniej wykonanych form modelujących.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Produkcja zaczyna się od wykonania formy, z której powstaną odlewy.

Technika umożliwia uzyskanie bardzo złożonych kształtów, rzadko wymagana jest ponadprogramowa szlifierka po odlewie. Przejdźmy do typów odlewania.

Odlewy kokilowe są używane zazwyczaj przy aluminium (najniższa cena na spawanie aluminium bolesławiec https://www.metal-jawor.pl/spawanie-boleslawiec) i miedzi. Polegają na wlewaniu ciekłego budulca do permanentnej formy, zwanej kokilem. Technika ta odznacza się małą chropowatością odlewu, a również niezłą jakością. Dodatkowo nie zajmuje wiele czasu, przez co jest bardziej energooszczędna. Trzeba dodać, że jest to dość stara metoda. Wymyślono ją 174 lata temu i pełniła kluczową funkcję w postępie technologicznym doby Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.

Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że zanim wleje się stop, forma jest dociskana sporym ciężarem, a potem płynny metal wciska się pod wielkim ciśnieniem. To chętnie wykorzystywana technika. Jej zaleta wynika z niezłej jakości odlewu technicast.pl/formowanie-reczne-odlewow i szybkości produkcji. Nagminnie używana przy dużych partiach. Odlewy ciśnieniowe występują w dwóch odmianach – z wysokotemperaturową i chlodną komorą tłokową. Odmiany są w użyciu w zależności od stopu.

Następną rzeczą, którą pragnę wam zaprezentować, jest wyżarzanie. Jak nazwa wskazuje, jest to swego rodzaju obróbka cieplna. Substancję metalową nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, zostawia w ustabilizowanych warunkach przez pewien czas, a później ostrożnie chłodzi. Robi się to po to, by zniwelować występujące chropowatości w fakturze odlewu. Do różnych stopów i stopni nieprawidłowości, ustawia się różne poziomy gorąca. Rodzaje wyżarzania to na przykład: odprężające, stabilizujące i wykorzystujące przemianę izotermiczną – więcej.

Doszliśmy do końca. Wierzę, że teraz odlewy stały się wam bliższym pojęciem.

Źródło: Alwro S. A.