Co ty wiesz o odlewach?

W poniższym, króciutkim tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania, czym zajmują się odlewnie, jakie są techniki odlewów i kilka innych, z pewnością użytecznych wiadomości. Na pierwszy ogień idzie kwestia definicji odlewania. To technologia wytwarzania części, opierająca się na wlewaniu rozgrzanego, upłynnionego metalu bądź stopu do wcześniej wykonanych form modelujących.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Produkcja zaczyna się od wykonania formy, z której powstaną odlewy.

Technika umożliwia uzyskanie bardzo złożonych kształtów, rzadko wymagana jest ponadprogramowa szlifierka po odlewie. Przejdźmy do typów odlewania.

Odlewy kokilowe są używane zazwyczaj przy aluminium i miedzi. Polegają na wlewaniu ciekłego budulca do permanentnej formy, zwanej kokilem. Technika ta odznacza się małą chropowatością odlewu, a również niezłą jakością. Dodatkowo nie zajmuje wiele czasu, przez co jest bardziej energooszczędna.

Zaintrygował Cię ów opis? To fantastycznie! Następne równie atrakcyjne artykuły znajdziesz pod poniższym odnośnikiem – tam czeka na Ciebie dalszy ciąg (https://www.workservice.pl/praca/magazynier/mielec/).

Trzeba dodać, że jest to dość stara metoda. Wymyślono ją 174 lata temu i pełniła kluczową funkcję w postępie technologicznym doby Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.

Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że zanim wleje się stop, forma jest dociskana sporym ciężarem, a potem płynny metal wciska się pod wielkim ciśnieniem. To chętnie wykorzystywana technika. Jej zaleta wynika z niezłej jakości odlewu i szybkości produkcji. Nagminnie używana przy dużych partiach. Odlewy ciśnieniowe występują w dwóch odmianach – z wysokotemperaturową i chlodną komorą tłokową. Odmiany są w użyciu w zależności od stopu.

Następną rzeczą, którą pragnę wam zaprezentować, jest wyżarzanie. Jak nazwa wskazuje, jest to swego rodzaju obróbka cieplna. Substancję metalową nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, zostawia w ustabilizowanych warunkach przez pewien czas, a później ostrożnie chłodzi. Robi się to po to, by zniwelować występujące chropowatości w fakturze odlewu. Do różnych stopów i stopni nieprawidłowości, ustawia się różne poziomy gorąca. Rodzaje wyżarzania to na przykład: odprężające, stabilizujące i wykorzystujące przemianę izotermiczną – więcej.

Doszliśmy do końca. Wierzę, że teraz odlewy stały się wam bliższym pojęciem.

Źródło: Alwro S. A.