Roztocze – fantastyczne tereny na rodzinne wakacje

Roztocze to rejon znajdujący się na pograniczu Polski i Ukrainy i charakteryzujący się niezwykle urozmaiconą rzeźbą terenu. Wspaniale współgrają tu ze sobą niestrome wzniesienia, bajkowe parowy i jary, barwne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Wśród pięknego pejzażu znakomicie prezentują się zabytki będące pamiątką po zamieszkujących tu dawniej przedstawicielach różnych kultur.

wynajmij domek letniskowy w Bieszczadach

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Stolicą Roztocza jest Zamość, nazywany perłą renesansu. Z uwagi na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najatrakcyjniejszych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i popularnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.

Najcenniejsze przyrodniczo obszary występują w środkowej części regionu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego. Początkiem Parku był zwierzyniec utworzony w tysiąc pięćset dziewięćdziesiątym trzecim roku przez kanclerza Jana Zamoyskiego – popularnego miłośnika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał na skutek przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się również staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół świętego Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). Nieopodal Zwierzyńca znajduje się ciekawa atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one ważną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu mniej więcej 80 gatunków ptaków oraz bardzo dużo rzadkich gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to także miejsce, gdzie swój dom znalazły koniki polskie – rasa powstała na skutek skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Zwolennicy pięknych panoram powinni wejść na Bukowa Górę, skąd roztacza się niesamowity pejzaż złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.

Niezwykle interesującym i uroczym zakątkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca współcześnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest w szczególności ciekawe w czerwcu, kiedy odbywają się w nim rozmaitego typu imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Ważnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W 1944 r. odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego zdarzenia stworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany każdemu z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn wyróżnia się urokliwym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu jak najbardziej zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety nieustannie brzmi w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najbardziej wartościowych tutejszych zabytków należą XVI-wieczna cerkiew i siedemnastowieczna renesansowa synagoga. Warto wspomnieć, iż w okolicach miasteczka zrobiono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tak zwanym „Piekiełku” występuje mnóstwo przepięknych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega bajeczny szlak rowerowy w trakcie przemierzania, którego, można w pełni poznać piękno okolicy.

Znaczną atrakcją przyrodniczą jest także rezerwat Szum, na obszarze, którego znajduje się dolina potoku Szum z uroczymi wodospadami określanymi szumami. Przy okazji należy wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z osiemnastego wieku Godny uwagi jest także Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Sporo dzieł miejscowych artystów zostało umiejscowionych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Piwosze powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do największych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa.

Nie zwlekaj – jeżeli masz ochotę przeglądnąć dalsze informacje (naturalhotel.pl/atrakcje) na ten niezwykle ciekawy temat, to kliknij w link poniżej i przeloguj się do następnego artykułu.

Korzystając z bytności w mieście warto zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół świętego Franciszka z XVIII w.. Miłośnicy wypraw po Polsce na pewno zainteresują się propozycją wczasów w Bieszczadach – szerzej na ten temat.