
Najcenniejsze przyrodniczo obszary występują w środkowej części regionu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego. Początkiem Parku był zwierzyniec utworzony w tysiąc pięćset dziewięćdziesiątym trzecim roku przez kanclerza Jana Zamoyskiego – popularnego miłośnika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał na skutek przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się również staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół świętego Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). Nieopodal Zwierzyńca znajduje się ciekawa atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one ważną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu mniej więcej 80 gatunków ptaków oraz bardzo dużo rzadkich gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to także miejsce, gdzie swój dom znalazły koniki polskie – rasa powstała na skutek skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Zwolennicy pięknych panoram powinni wejść na Bukowa Górę, skąd roztacza się niesamowity pejzaż złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.
Niezwykle interesującym i uroczym zakątkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca współcześnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest w szczególności ciekawe w czerwcu, kiedy odbywają się w nim rozmaitego typu imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.
Ważnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W 1944 r. odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego zdarzenia stworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.
Znany każdemu z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn wyróżnia się urokliwym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu jak najbardziej zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety nieustannie brzmi w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najbardziej wartościowych tutejszych zabytków należą XVI-wieczna cerkiew i siedemnastowieczna renesansowa synagoga. Warto wspomnieć, iż w okolicach miasteczka zrobiono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tak zwanym „Piekiełku” występuje mnóstwo przepięknych, lessowych wąwozów.
Jeżeli chcesz znaleźć rzeczywiście niezwykle rzetelne źródło, spójrz na tekst (http://www.calus-p.pl/136-wieszaki-na-narty), który został stworzony przez autentycznego eksperta.
Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega bajeczny szlak rowerowy w trakcie przemierzania, którego, można w pełni poznać piękno okolicy.
Znaczną atrakcją przyrodniczą jest także rezerwat Szum, na obszarze, którego znajduje się dolina potoku Szum z uroczymi wodospadami określanymi szumami. Przy okazji należy wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z osiemnastego wieku Godny uwagi jest także Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Sporo dzieł miejscowych artystów zostało umiejscowionych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.