Codziennie ich używamy, ale nie zastanawiamy się na czym polega obrót pieniądza

We współczesnym świecie pieniądz ma niezwykle istotną rolę. Wielu ludzi twierdzi przykładowo, że jest on najważniejszą wartością na dzień dzisiejszy. Za pieniądze można bowiem kupić wiele przedmiotów. Przede wszystkim jednak posiadanie pieniędzy umożliwia godne życie bez nędzy i głodu. Wielu ludzi nie rozmyśla nad tym, jaką drogę mógł przebyć pieniądz zanim dostał się do ich portfela. Pieniądze z uwagi na to, że są przekazywane pomiędzy osobami, są w sumie siedliskiem bardzo wielu zarazków.

pieniądze

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

Niezbyt często bywa, że z bankomatu wypłaca się zupełnie nowe pieniądze, zwykle jest to gotówka używana, z obiegu W Polsce dla wielu ludzi w pewnym sensie legendą jest banknot 200-złotowy, który w użyciu spotykany jest stosunkowo niezbyt często. Banknoty (snmw.pl) są także elementem bardzo często podrabianym dla osiągnięcia własnych korzyści. Z tego powodu banknoty posiadają wymyśle zabezpieczenia, by zapobiec fałszerstwom.

Rozmaite waluty
Na świecie jest bardzo wiele różnorodnych walut. Przed wynalezieniem gotówki płacono najczęściej różnorodnym towarem, wymieniając się ze sobą. Epoka gotówki przyniosła różnorodne waluty, które do tego w każdej chwili zmieniają kursy względem siebie. Kurs określonej waluty zależny jest od różnego rodzaju czynników, przykładowo generalnej kondycji gospodarczej określonego państwa. Nieobcym dla wielu zjawiskiem jest inflacja, w wyniku której gotówka – więcej informacji – coraz bardziej traci na wartości. W celu wymiany waluty na inną należy udać się do kantoru. W większych miejscowościach tego typu punktów jest bardzo dużo. Wyszukując w Internecie frazę „kantory Wrocław” można to zobaczyć na własne oczy.

kantor w centrum handlowym

Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Pieniądze okolicznościowe
Na terenie Polski co pewien czas wydawane są specjalne pieniądze, o charakterze okolicznościowym. Tworzone są z okazji jakiegoś ważnego wydarzenia lub rocznicy. Mogą mieć rozmaite nominały, bywają to przykładowo 500-złotowe, które nie są dostępne na co dzień. Wśród nich bez wątpienia najbardziej popularne są monety dwuzłotowe, które nierzadko można spotkać w obiegu. Obecnie bardzo wiele osób kolekcjonuje te monety. Niektóre z nich, ze względu na swoją rzadkość, są warte niezwykle dużo, niekiedy nawet do tysiąca złotych.