Kiedy zamierzasz prowadzić przykładowo działalność gospodarczą na gruntach leśnych, wówczas na początek powinieneś zaznajomić się z klasyfikacją gruntów

Jeżeli zacząłeś się dla przykładu zajmować konkretnymi rodzajami gruntów, wtedy kategorycznie już dobrze wiesz, jak bardzo ważne jest przypisanie konkretnego gruntu do właściwej klasy. Jeśli chcesz dla przykładu wybudować nowy dom, wtedy możesz to zrobić właściwie na gruncie przeznaczonym do zabudowy – kiedy takim nie dysponujesz, wówczas niestety będziesz musiał zwyczajnie rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na wybudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki konkretnie jest charakter danego gruntu? To zadanie należy między innymi do starosty, który określa klasy gruntów dla niemal wszystkich gruntów znajdujących się na terenie danego powiatu.

Nie czekaj — sprawdź jakie fascynujące treści ma nasza istotna strona (https://www.saleweselne.com/warszawa/). Jej temat zapewne bardzo Cię zaintryguje.

Oczywiście raz wskazaną klasyfikację można zmienić, jednak nie jest to wcale takie proste. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów wskazuje konkretnie, jaką klasę powinien dostać dany grunt, a na dodatek odstępstwa od tego są bardzo utrudnione.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli zmiana jest w ogóle dopuszczalna, zazwyczaj poprzedza ją żmudne postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest możliwa jedynie na wniosek jego właściciela, a w dodatku wymaga wypełnienia mnóstwa dokumentów oraz przeprowadzenia licznych badań. Nawet kiedy wszystko idzie zgodnie z planem, wówczas i tak nie możesz mieć pewności, że klasa działki zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to jedynie sprawa decyzji odpowiedniego starosty, który niemal zawsze może odmówić Ci zmiany klasy działki. Przeczytaj więcej o gruntach: Dobrze wiedzieć, że klasyfikacja gruntów dokonywana jest na obszarze całego państwa niemalże jednolicie. Jeśli zatem starosta odmówi Ci zmiany klasy gruntu nawet pomimo tego, że spełniłeś właściwie wszystkie wymagania, wtedy możesz powoływać się konkretnie na te regulacje. Sposób przeprowadzania klasyfikacji jest konkretnie opisany przede wszystkim w rozporządzeniu Rady Ministrów. W dodatku na obszarze całego kraju obowiązuje jednakowa gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie ogólnopolskiej tabeli klas gruntów, która także jest sporządzana przez Radę Ministrów. Autor:

Jeżeli zatem starosta w nieuzasadniony sposób odmówi Ci modyfikacji klasy działki pomimo tego, że spełniasz właściwie wszelkie wymagania, wtedy zdecydowanie jeszcze nic straconego. Zawsze możesz na przykład odwołać się do osoby wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej sprawie zostanie właściwie sprawdzona.