Darłowo – super miejsce na wypoczynek w 2014r.

Darłowo to popularna miejscowość wczasowa, wielokrotnie wybierana na odpoczynek nad Morzem Bałtyckim. Mieści się u ujścia rzeki Wieprzy. Ma dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wczasy może powoli rezerwować miejsca w hotelu. Darłowo czeka już albowiem na urlopowiczów.

zajrzyj na stronę

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym kardynalnym placem w mieście. Dawniej gród był opasany murem z strażnicami i bramami. Obecnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ulicy Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najistotniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on niepowtarzalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek – (opinie na nasz temat) – wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości 24 m. Budowa obiektu rozpoczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku za czasów rządów Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało też współpracę z Hanzą. W osiemnastym i XIX w. w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku funkcjonuje tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby zrobione z drewna, okazy sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki współczesnych twórców. Wieża zamkowa także uprzystępniona jest do odwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w 1321 r.. Blisko 70 lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni zobaczyć można sarkofagi książąt pomorskich, m.in. Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r. obiektem kultu jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie.

Pamiętaj, że wnikliwe opracowanie (https://galerialucznik.pl/pl/blog/maszyna-do-szycia-z-overlockiem-1559823462.html) to nierzadko najcenniejsze źródło informacji? Tak jest i w tym wypadku – kiedy wejdziesz na ten odnośnik, odkryjesz podobne cenne wiadomości.

Kolejnymi ciekawymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św. Jerzego będący kiedyś częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku – kościół św. Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem ozdobionym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto wspomnieć, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. Podczas pobytu w Darłowie trzeba zobaczyć również barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku. Jest on aktualnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem znajduje się fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Wokół pomnika wzniesionego po to, aby upamiętniał ludzi morza, zamieszczono cztery tablice zrobione z brązu, które prezentują zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest również zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się mnóstwo interesujących imprez cyklicznych. Należy udać się głównie na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże mieszczą się na obszarze dzielnicy Darłówko. W szczególności interesująca jest plaża zachodnia – piaszczysta i rozległa z okazałym zapleczem rekreacyjnym. Na miłośników czynnego odpoczynku w Darłowie i okolicach czeka też: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (4 km Darłowa). Należy również polecić bardzo atrakcyjne szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Pełną ofertę na odpoczynek dwa tysiące czternaście w Darłowie można odnależć w serwisie bądź klikając na poniższe linki:
– agroturystyka Darłowo
– domki letniskowe Darłowo (strona www[)