Strzelanka dla samurajów

Airsoft jest to gra grupowa, w której wykorzystywane są pneumatyczne repliki broni palnej strzelające kulkami z tworzywa sztucznego. Gry te zazwyczaj odbywają się w odludnych miejscach w lasach, na poligonach wojskowych czy pustych halach fabrycznych. Głównym celem uzbrojonych w karabiny na kulki zawodników jest rzecz jasna trafienie przeciwnika, zazwyczaj nie wyrządzając mu krzywdy.

Bitwy rozgrywane są według ustalonych scenariuszy, często oryginalnych, lecz również odtwarzających historyczne działania wojsk lub oddziałów paramilitarnych. Gry te mają swoje zasady. Spisane jest również tak zwane „Prawo ASG”, zgodnie, z którym się odbywają. Podstawową zasadą jest używanie gogli ochronnych, aby nie uszkodzić wzroku. Scenariusze gier sa urozmaicone, od prostych strzelanek, gdzie po prostu należy wykluczyć z gry przeciwników, po skomplikowane strategie, które wiernie odwzorowują realne pole walki z wywiadem i logistyką. Takie urozmaicone rozgrywki potrafią trwać nawet ponad 24 godziny, wymagają więc niemałej kondycji fizycznej i mocnej psychiki.

paintball, asg

Autor: West Point Public Affairs
Źródło: http://www.flickr.com/

Rodowód airsoftu tkwi w Japonii. Tam powstały pierwsze repliki broni, aby dać japońskim oddziałom samoobrony możliwość ćwiczeń ze względu na niezwykle surowe przepisy zakazujące używania broni palnej, nałożone na japońskie siły zbrojne po II wojnie światowej. Do dziś japońskie repliki broni są najwyższej jakości. Ponieważ inaczej niż w paintballu kulki, wykorzystywane w airsofcie, nie są wypełnione farbą, graczy obowiązuje swego rodzaju kodeks honorowy i wymóg przyznania się do faktu, że się zostało trafionym.

Gra ta zdobywa coraz większą ilość zwolenników pochodzących z różnych środowisk i chcących w sposób aktywny spędzić czas wolny. Wyposażenie do gry, nie tylko repliki karabinów, ale też pistolety na kulki, gogle i inne ochraniacze, a także buty taktyczne i mundury, posiada obecnie każdy sklep asg, a przybywa ich coraz więcej, także w internecie.