W jaki sposób dopasować nowoczesne buty górskie na eskapadę w góry?

Tatry

Autor: hosiawak
Źródło: www.flickr.com
Podróżujemy coraz częściej i coraz dalej. Nie mało turystów rezygnuje z drogich hoteli i stawia na obcowanie z przyrodą. Jednym z interesujących sposobów na spędzenie wolnego czasu, jest wspinaczka po górach. Z jednej strony niesamowita i odkrywcza, z drugiej zaś niebezpieczna i dość trudna. Na szczęście nie jesteśmy zdani jedynie na siebie, z pomocą przychodzi nam specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy. Dzięki jego stosowaniu jest możliwe zmniejszenie ewentualnego, a nasza przygoda z górami z pewnością będzie warta zachodu.

Jednym z najważniejszych elementów, są buty wspinaczkowe . Zazwyczaj chodząc po górach nie zwracamy na nie uwagi, do chwili, kiedy zaczną okropnie obcierać nasze nogi bądź przemakać. Nieprawidłowo dobrane obuwie, może zrujnować nawet najlepszą wypawę. Podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać to, gdzie wybieramy się w naszych butach.

Do chodzenia po łagodnym terenie, najlepszym rozwiązaniem będą niewysokie buty, sięgające niżej kostki. Oprócz niezbyt forsownych wyjazdów można w nich uprawiać wiele innych form aktywności, np. nordic walking, jazdę na rowerze, czy bieganie. Takie buty turystyczne są lżejsze od obuwia z wysoką cholewką. Za to, znajdziemy w nich rozwiązania używane w wysokich butach trekkingowych – membranę która zapobiega przemoknięciu, wyprofilowaną podeszwę gwarantującą stabilność stopy a także specjalne wzmocnienia na palcach oraz pięcie.

Górskie ścieżki ze urwistymi podejściami alb forsujące wędrówki po ciężkim terenie, to warunki, w których najlepiej sprawdzą się buty wspinaczkowe. Cholewka sięga powyżej kostki i gwarantuje właściwą stabilność nogi.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz w linku (http://ekotur.wroclaw.pl/langs/pl/melexes.php)? To oczywiście pokrewna tematyka, zatem na pewno te teksty również są godne sprawdzenia.

Chroni tym samym przed skręceniem stawu skokowego podczas chodzenia w wyboistym terenie. Głęboko profilowana podeszwa daje fantastyczną przyczepność w terenie, a wkładka wzmacniająca, usztywnia podeszwę.

Profesjonalny sklep, w którym obejrzymy buty turystyczne i sprzęt górski, to np. Berghaus (strona internetowa tutaj). Na zakupy tego typu obuwia, najlepiej wybrać się pod koniec dnia. Stopy zmęczone chodzeniem są trochę bardziej spuchnięte niż rano i mają rozmiar zbliżony do nogi po całodziennej wędrówce po szlaku. W wyborze odpowiedniego modelu dostosowanego do naszych potrzeb, z pewnością pomoże nam wykwalifikowany sprzedawca. Aby znaleźć sklep z butami do wspinaczki w naszym mieście, wpiszmy w google szukane frazy, np. „sklep sportowy Wrocław” .