Czym różnią się sprężyny progresywne od tradycyjnych?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Fanom motoryzacji nie ma potrzeby opowiadać, jak ważne jest zawieszenie w aucie. Konstruktorzy i sami właściciele próbują ulepszać auta, poprawiając wygodę w czasie podróży. Sprężyny wpływają na bezpieczeństwo pasażerów i spokój kierującego. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne funkcjonują zdecydowanie inaczej niż zwyczajne.

Jeżeli chciałbyś przekazać komuś informacje na omawiany wątek, to wejdź na link i poczytaj więcej (http://www.marexopony.pl/o-nas) odnoszące się do tego problemu – zapewne go zaciekawią.

Są bardziej elastyczne i sprawnie dostosowują typ pracy do konkretnej sytuacji. Komfort jazdy ginie, jeżeli sprężyny są krótkie i gęsto rozmieszczone, a takie rozwiązanie ma większość samochodów. Nowoczesne sprężyny mają inną strukturę: nie są równomierne, zwężają się ku końcowi, odstępy między zwojami też się różnią. Dzięki temu także przy niskim zawieszeniu poprawia wygodę podróży.

Czy warto wybierać progresywne sprężyny?Niektórzy mówię, że ten tym sprężyn jest zbyt nowoczesny i niekoniecznie akceptują ich działanie.

Podobnie zajmujące zagadnienia są opublikowane w podobnym serwisie. Jeśli masz ochotę je zgłębić – zobacz pod linkiem, który jest tu.

Producenci jeszcze nie proponują takiego zastosowania w autach, więc sprężyny progresywne kupujemy wyłącznie jako dodatkowe części. Kłopotem bywa to, że samochody są mniej stabilne na zakrętach. To prawda, że, ich działanie może zmieniać się zależnie od manewrów. Pojazd inaczej reaguje na skręty w prawo niż w lewo, inaczej reaguje hamując. Musimy się oswoić ich zachowania i spróbować kontrolować samochód.

Autor: Opel

InstalacjaJeszcze jedną rozbieżnością między sprężynami progresywnymi a zwykłymi jest podział na górę i dół. Powinniśmy zainstalować je w warsztacie, bo niekoniecznie mamy odpowiednią wiedzę. Specjalista ma zainstalować sprężyny w dobrym kierunku, by mogły pracować, zgodnie z przeznaczeniem.

Oprócz tego przepisy są takie same, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na jednej osi właściwe części.

Sprawdzanie sprężynPrzy okazji warto przypomnieć, że cykliczne kontrolowanie zawieszenia i zmiana sprężyn są obowiązkowe. Można zrobić dokładny przegląd przed zimą, żeby nie bać się niespodzianek. Sprężyny niszczą się w niesprzyjających warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie szczególnie ma szkodliwe działanie.