Emigracja? Polska specjalność

Mawia się, że Polacy są w każdym zakątku świata, znaczy się, w które miejsce nie wyjedziemy tam słychać język polski. Czy to przebywamy na urlopie w Chorwacji, Bułgarii i Włoszech, albo nawet gdzieś dalej, bez problemu możemy spotkać Polaka.

flaga wielkiej brytanii
Nie dziwne już w ogóle, że na Wyspach Brytyjskich czy Holandii wszędzie słyszymy znajomy język. Tak, to całkowita prawda, Polacy to naród, który preferuje podróżowanie. Czasami jest to jednak wyjazd urlopowy, a dość często też za chlebem.

Z jednej strony mamy więc wyjazdy urlopowe, w dawnych czasach nie jeździliśmy bardzo daleko, gdyż inny był krajobraz polityczny. Najbardziej zaawansowane wakacje to Bułgaria albo ówczesna Jugosławia, ale zdarzał się też Związek Radziecki. Wszystko zależało, w którym pracowaliśmy. Najczęściej Polacy podróżowali nad Bałtyk. Gdy otworzyły się granice i wakacje zagraniczne zaczęły być bardziej przystępne i osiągalne, Polacy masowo zaczęli odwiedzać cały świat, w szczególności północną Afrykę, która rzeczywiście jest w atrakcyjnej cenie (wszystko co powinieneś wiedzieć o transporcie do włoch na

Spacerujący ludzie

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

Z innej strony mamy rodaków, którzy masowo wyjeżdżają za granicę, żeby znaleźć zatrudnienie, zacząć życie na nowo w innym kraju lub tych, jacy wietrzą szansę na lepsze życie. Nie wiadomo, ilu by Polaków wyjechało, gdyby w Polsce było lepiej, lecz liczba wyjeżdżających, jaką w teraźniejszym okresie możemy zaobserwować jest naprawdę znacząca. Najwięcej Polaków mieszka na Wyspach Brytyjskich, Holandii oraz Niemczech. Przed kryzysem gospodarczym sporo było też Polaków we Włoszech i w Hiszpanii, ale stale tam jesteśmy w stanie spotkać sporą ich grupę. Z tego też względu kwitną przejazdy międzynarodowe, najbardziej zyskują linie lotnicze, ale także tradycyjni przewoźnicy. Bardzo popularny jest transport do Holandii oraz Niemiec, lecz też transport do Włoch.

Wielu ludzi wyjeżdża za granicę na całe życie, tak więc rozwija się także inny transport, np. transport zwierząt. Powstają za granicą także polskie czasopisma, sklepy, biura. Polacy jako coraz większa mniejszość na Wyspach Brytyjskich jest w stanie sobie poradzić w wielu sferach. Nie ma w tym nic dziwnego. Ci co dawno temu wyjechali do Stanów Zjednoczonych potworzyli tam polskie dzielnice, kluby i inne placówki, które pomagają rodakom w ciężkich sprawach. Polacy dzięki swojej znacznej emigracyjnej tradycji dają radę w każdych warunkach i w każdym państwie, jednakże negatywnym faktem jest, iż nasze pastwo, jakby przekonane, że tak będzie, nie stara się zatrzymać jak najwięcej młodych osób, którzy są przecież przyszłością tego kraju (kontynuuj).