Co wiesz o sprężynach?

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny znajdują się wszędzie? Trzeba tylko rozejrzeć się wokół siebie, by wskazać”wyliczyć choćby parę rzeczy, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest niewielka, ale niezwykle ważna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A kanapa? Oczywiście, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy każdej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie przeszłość. Produkcja usługi projektowe sprężyn poszła do przodu od tamtego okresu znacznie i teraz kanapy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie grozi nam, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i takie przypadki.

Wiele sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cała amortyzacja kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli zajrzymy na podwozie, albo pod maskę z łatwością, gołym okiem dostrzeżemy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – to znaczy te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Mamy także sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby dla zabawy warto pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Chyba w każdym kiosku można zakupić niezwykle długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę naciąganą teorią, ale spójrzcie tylko dokoła. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.