Poznaj sprężyny lepiej

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, iż sprężyny znajdują się wszędzie? Trzeba tylko rozejrzeć się dookoła, by wymienić choćby kilka przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest maleńka, ale niezwykle ważna.

A tapczan? To pewne, że, większość z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Trzeszczące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy najmniejszej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. Produkcja usługi projektowe sprężyn poszła naprzód od tamtego czasu znacznie i teraz sofy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i tego rodzaju przypadki.

Wiele sprężyn znajdziemy w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli zajrzymy na podwozie, albo pod maskę bez kłopotu, od razu zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy naciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Mamy również sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Właściwie w każdym kiosku można kupić bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę wyolbrzymione, ale spójrzcie tylko dokoła. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.