Działanie sprężyn progresywnych

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Nikomu nie ma potrzeby tłumaczyć, jaką rolę odgrywa zawieszenie samochodu. Producenci i naturalnie właściciele próbują ulepszać auta, zwiększając komfort podróży.

Jeśli masz ochotę uzyskać jeszcze inne informacje na przedstawiany wątek, odkryj ponadto inne nasze strony na pokrewny temat – one również są interesujące.

Sprężyny oczywiście wpływają na poczucie bezpieczeństwa pasażerów i pewność kierowcy. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne funkcjonują trochę inaczej niż tradycyjne. Są elastyczne i skutecznie dostosowują rodzaj reakcji do sytuacji. Komfort jazdy ginie, gdy sprężyny są krótkie i gęsto rozmieszczone, a takie zawieszenie ma prawie każdy samochodów. Nowoczesne sprężyny mają zupełnie inną budowę: nie są równomierne, mają górę i dół, przerwy między zwojami też są zróżnicowane. Takie rozwiązanie także przy niskim zawieszeniu zwiększa się komfort podróży.

Zmienić sprężyny na progresywne?Dla wielu taki model sprężyn jest jeszcze nietypowy i rzadko uznają ich działanie. Znane marki obecnie nie instalują tego rozwiązania w autach, z tego powodu sprężyny progresywne funkcjonują jedynie jako części zamienne. Wadą może być to, że pojazdy są stabilne w inny sposób na zakrętach. Prawdą jest, że, ich działanie zmienia się w zależności od danego momentu. Pojazd może inaczej reagować na skręt w lewo niż w prawo, w inny sposób reaguje hamując. Trzeba się wyczuć ich reakcje i spróbować kontrolować samochód.

Autor: Opel

MontażKolejną różnicą pomiędzy sprężynami progresywnymi a zwykłymi jest podział na część górną i dolną. Powinniśmy założyć je w serwisie, bo nie warto testować własnych odpowiednią wiedzę. Mechanik ma zamontować sprężyny w odpowiednim kierunku, żeby mogły działać jak trzeba.

Oprócz tego normy są podobne, jak przy montażu sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, na jednej osi właściwe części.

Sprawdzanie sprężynPrzy okazji można zwrócić uwagę, że regularne sprawdzanie zawieszenia i wymiana sprężyn są konieczne. Dobrze zrobić dokładny przegląd tuż przed zimą, żeby nie bać się wypadków. Sprężyny rdzewieją w trudnych drogowych warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie przede wszystkim ma szkodliwe działanie.