Działanie sprężyn progresywnych

Kierowcom nie trzeba opowiadać, jaką funkcję pełni zawieszenie pojazdu. Producenci i sami kierowcy starają się ulepszać auta, poprawiając komfort podróży. Sprężyny oczywiście wpływają na poczucie bezpieczeństwa pasażerów i spokój kierowcy. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Sprężyny progresywne działają zdecydowanie w inny sposób niż tradycyjne. Są mocno elastyczne i sprytnie dostosowują charakter pracy do sytuacji. Komfort jazdy maleje, jeśli sprężyny są krótkie i gęsto rozmieszczone, a takie zawieszenie ma większość samochodów. Nowe sprężyny mają zupełnie inną strukturę: nie są równomierne, zwężają się ku końcowi, przerwy pomiędzy zwojami też się różnią.

Jeśli zaciekawiły Cię opisy przedstawione na tej stronie, to z pewnością spodobają Cię się również dalsze wątki (https://projektoskop.com.pl/pokoj-dzieciecy/), które opracowaliśmy w linku poniżej.

Dzięki temu również przy sportowym zawieszeniu poprawia wygodę podróży.

Wybór nowoczesnych sprężynWiele osób uważa, że ten model sprężyn jest zbyt nietypowy i rzadko akceptują ich funkcje. Twórcy samochodów teraz jeszcze nie montują tego rozwiązania w nowych autach, dlatego sprężyny progresywne funkcjonują jedynie jako części zamienne. Problemem jest to, że pojazdy są stabilne w inny sposób przy skrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie jest zmienne w zależności od sytuacji. Samochód najazdy samochodowe cena może inaczej reagować na skręty w prawo niż w lewo, w inny sposób zachowuje się hamując. Należy się oswoić ich zachowania i nauczyć kontrolować samochód.

Autor: Opel

InstalacjaJeszcze jedną różnicą pomiędzy sprężynami progresywnymi a tradycyjnymi jest podział na górę i dół. Powinniśmy założyć je w warsztacie, bo nie warto testować własnych umiejętności. Ekspert musi zainstalować sprężyny w odpowiedni sposób, żeby mogły działać zgodnie z przeznaczeniem.

Inne przepisy są identyczne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, te same części na jednej osi.

Kiedy wymieniać sprężyny?Przy okazji można zwrócić uwagę, że cykliczne kontrolowanie zawieszenia i wymiana sprężyn są obowiązkowe. Najlepiej zrobić profesjonalny przegląd zanim nadejdzie zima, żeby ustrzec się pechowych sytuacji. Sprężyny niszczą się w niesprzyjających warunkach, a sól, która jest rozsypywana szczególnie ma szkodliwe działanie.