Działanie sprężyn progresywnych

Kierowcom nie trzeba opowiadać, jaką funkcję pełni zawieszenie pojazdu. Producenci i sami kierowcy starają się ulepszać auta, poprawiając komfort podróży. Sprężyny oczywiście wpływają na poczucie bezpieczeństwa pasażerów i spokój kierowcy. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Sprężyny progresywne działają zdecydowanie w inny sposób niż tradycyjne. Są mocno elastyczne i sprytnie dostosowują charakter pracy do sytuacji. Komfort jazdy maleje, jeśli sprężyny są krótkie i gęsto rozmieszczone, a takie zawieszenie ma większość samochodów. Nowe sprężyny mają zupełnie inną strukturę: nie są równomierne, zwężają się ku końcowi, przerwy pomiędzy zwojami też się różnią. Dzięki temu również przy sportowym zawieszeniu poprawia wygodę podróży.

Wybór nowoczesnych sprężyn
Wiele osób uważa, że ten model sprężyn jest zbyt nietypowy i rzadko akceptują ich funkcje. Twórcy samochodów teraz jeszcze nie montują tego rozwiązania w nowych autach, dlatego sprężyny progresywne funkcjonują jedynie jako części zamienne. Problemem jest to, że pojazdy są stabilne w inny sposób przy skrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie jest zmienne w zależności od sytuacji. Samochód może inaczej reagować na skręty w prawo niż w lewo, w inny sposób zachowuje się hamując. Należy się oswoić ich zachowania i nauczyć kontrolować samochód.

Autor: Opel

Instalacja
Jeszcze jedną różnicą pomiędzy sprężynami progresywnymi a tradycyjnymi jest podział na górę i dół. Powinniśmy założyć je w warsztacie, bo nie warto testować własnych umiejętności. Ekspert musi zainstalować sprężyny w odpowiedni sposób, żeby mogły działać zgodnie z przeznaczeniem.

Inne przepisy są identyczne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, te same części na jednej osi.

Kiedy wymieniać sprężyny?
Przy okazji można zwrócić uwagę, że cykliczne kontrolowanie zawieszenia i wymiana sprężyn są obowiązkowe. Najlepiej zrobić profesjonalny przegląd zanim nadejdzie zima, żeby ustrzec się pechowych sytuacji. Sprężyny niszczą się w niesprzyjających warunkach, a sól, która jest rozsypywana szczególnie ma szkodliwe działanie.