Rock – od gitarowego do elektronicznego brzmienia

Muzyka rockowa przez długi czas od momentu jej narodzin bardzo się przeistoczyła i wciąż ulega przemianom. Od początku jednak dzieliło się ją na wiele przeróżnych subgatunków, które różniły się między sobą mniej albo bardziej. W dzisiejszych czasach hasło muzyka rockowa, jest bardzo rozległe i zawiera w sobie dużo bardziej różniące się pomiędzy sobą brzmienia muzyczne.

Zwolennicy klasycznego rocka, niejednokrotnie nadal nie są w stanie się pogodzić z faktem, że nazwa ta jest używana przez zespoły, które zdają się nie być jakkolwiek związane z gitarowym brzmieniem. Dziś typowe dla rocka gitary bywają nierzadko wymieniane na elektroniczne brzmienia wygenerowane przy pomocy komputerów, które jednakże przyciągają dużą liczbę fanów.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/

Tego typu właśnie zespołem, który próbuje łączyć w sobie mocniejsze brzmienie z nowoczesnymi stylami, jest na pewno Muse. Tenże brytyjski zespół istniejący od niemalże 20 lat, ciągle zdumiewa swych wielbicieli nowymi pomysłami i niespotykanymi połączeniami. Dużo osób ceni sobie Muse również za ich fantastyczne występy na żywo, które porywają ogromną dawką energii od muzyków grających w zespole. Z sześciu wydanych do dzisiaj albumów, największą popularność zdobyły dwa ostatnie. Zapewniły im one nie tylko sławę na całym świecie, lecz również mnóstwo nagród oraz poważanie w branży muzycznej. Przykład Muse idealnie prezentuje przemiany w muzyce rockowej, która już chyba nieodwołalnie uległa podziałowi na zespoły hołdujące tradycyjnemu graniu i te szukające nowych pomysłów.

Wśród grup należących do tej pierwszej grupy, na pewno wybija się Coma. Tym razem polski zespół, który niemalże z dnia na dzień zachwycił swoim ciężkim brzmieniem tysiące entuzjastów mocnego rocka.

Zespół Coma powstał już w 1998 roku, jednakże ich pierwszą płytę mogliśmy usłyszeć dopiero kilka lat później. Bardzo ważnym i niesamowicie specyficznym elementem brzmienia zespołu jest wokal, który przykuwa uwagę fanów. Zespół Coma uzyskał poparcie nie tylko słuchaczy ale również osób zajmujących się muzyką profesjonalnie, przez co został posiadaczem wielu ważnych nagród. Co ciekawe w ostatnim czasie grupie udało się także wydać album anglojęzyczny, co jedynie potwierdza jego klasę.