Czym jest spawanie, jakie są jego rodzaje? Co korzystnie wiedzieć o najbardziej znanych technikach spawania?

Jeśli ktoś nie ma kontaktu ze spawaniem, albo spawa raz na pewien czas, to w rzeczywistości nie ma pojęcia, że istnieje jego wiele typów. To nie jest za bardzo ważne dla przeciętnego człowieka, jednakże gdy zaczynamy się tym zajmować coraz częściej, to warto poznać najbardziej znane techniki. Szczególnie w dziedzinie typu spawanie konstrukcji stalowych. Jakie mamy rodzaje?

Spawanie

Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowo powinniśmy poznać taki rodzaj jak łukowe elektrodą otuloną. Jest to także nazywane jako metoda MMA. Jest to najbardziej znana i najbardziej powszechna metoda spawania łukowego. W tej metodzie stosowana jest elektroda otulona, składa się z metalowego rdzenia, jaki pokryty jest sprasowaną otuliną. Między końcówką elektrody a spawanym materiałem wytwarzany jest łuk elektryczny. Zajarzenie łuku ma charakter kontaktowy, następuje to poprzez dotknięcie końcówki elektrody do materiału spawanego. Elektroda więc topi się, zaś krople stopionego metalu elektrody przemieszczane są poprzez łuk do jeziora spawanego metalu.

Dzięki temu może się stworzyć spoina. Spawacz dosuwa elektrodę w miarę jej stapiania do spawanego przedmiotu, dzięki czemu może utrzymać łuk o ustalonej długości i w tym samym momencie przesuwać jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Inną metodą spawania jest metoda TIG. Na czym to polega? Łuk elektryczny jest zainicjowany przez potarcie elektrodą wolframową w spawany materiał. Inny sposób jest bezdotykowy, a ma to miejsce za sprawą działaniu układu jonizatora – doczytaj tu.

W takim spawaniu uchwyt spawalniczy pchany jest jedną ręką, w czasie jak druga dostarcza materiał dodatkowy, czyli pręt (patrz szczegóły). Ręczne podawanie spoiwa ma charakter przerywany, tak więc wymaga konkretnej wprawy. Po początkowym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem spawacz musi przysunąć pręt w jeziorko, by następnie go odsunąć i przesunąć łuk w kierunku spawania.

Jeżeli prezentowany artykuł okazał się dla Ciebie wartościowy, nie czekaj i przeczytaj szczegóły tutaj konstrukcja reklamowa – poznasz jeszcze bardziej precyzyjne informacje.

Interesująca i pomocna jest również technika MIG/MAG. Rozjarzenie łuku ma miejsce po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym. Ma ono charakter kontaktowy.

Wysuwający się drut z konkretną prędkością stapia się, a przy pomocy zjawiska samoregulacji długość łuku może pozostać na ustalonym poziomie. Po zaczęciu spawania trzeba uchwyt spawalniczy przemieszczać dość równomiernie wzdłuż spoiny. Warto obserwować kształt spoiny, trzymać stałą pozycję a także odległość uchwytu od spawanego elementu – odnośnik. Spawacz powinien przez ten okres koncentrować się na tworzeniu prawidłowej spoiny, ponieważ moment nieuwagi może spowodować powstanie błędów. Jeżeli tak będzie, powinniśmy przerwać spawanie, a następnie je wznowić.