Segregacja odpadów to ostatnio częsty temat. Meble też mamy możliwość utylizować

Śmieci to rosnący kłopot naszej planety. Każdego roku na świecie produkuje się kilkaset milionów ton odpadów, z jakich tylko część z nich jest odpowiednio wykorzystana ponownie. Cała reszta wywożona jest na nielegalnie działające wysypiska, do mórz, rzek i lasów, coraz bardziej zanieczyszczając środowisko naturalne. Niejednej osobie wydaje się, że problem śmieci nie będzie ich dotyczył, i zwyczajnie nie mają świadomości tego, jak dużo mogą sami wykonać w tej kwestii.

pojemniki na śmieci, segregacja odpadów

Źródło: http://environmental.kingspan.pl/

Wystarczy jednak przez kilka dni przyglądnąć temu, co i w jaki sposób jest wyrzucane, i poczynić kilka drobnych zmian, aby polepszyć swoje działania w zakresie recyklingu. Po pierwsze można zacząć od segregacji odpadów. Wiele z nich bez najmniejszego problemu można ponownie użyć. Puszki z metalu, szklane butelki oraz słoiki, czyste gazety, kartony i opakowania oraz najróżniejsze butelki i kubki z plastiku – wszystko to idealnie powinno się nadawać do ponownego przerobu. Starczy jedynie odrobina wysiłku i chęci, aby wszystkie te odpady odpowiednio posegregować i wrzucać do odpowiednich pojemników.

szafa

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Na całe szczęście w większości krajów zaczyna się kłaść coraz większą presję na właściwe wykorzystanie wtórnych surowców, a podstawą tego jest właściwa ich segregacja już w naszych domach. Nie potrzeba na to wielkich nakładów finansowych i pracy, raczej zmiany codziennych zwyczajów. Właściwe posortowanie odpadków w domu i następnie powrzucanie ich do właściwego pojemnika powoduje, że firmy odbierające surowce wtórne otrzymują je w takiej formie, że dużo prostsza będzie ich dalsza obróbka. Najprostszy nawet podział, na metale, szkło, plastiki, papier i odpady (świetna strona) komunalne może bardzo dużo dać, gdyż w dużej mierze zwiększa możliwości zebranych śmieci do dalszego przetworzenia.

Wejdź na ten link i przeczytaj więcej szczegółów w tekście (www.africaline.pl/) – tamte porady pogłębią Twą wiedzę na poruszany w niniejszym artykule temat!

Warto również zadbać o odpowiednie postępowanie z odpadami wielkogabarytowymi, na przykład takimi jak meble albo zużyty sprzęt RTV lub AGD. Na wielu osiedlach można w wyznaczone dni tego typu odpady wynieść do śmietnika i będzie on wzięty przez firmy, które się zajmują odpadami. Można również samodzielnie poszukać takiej firmy, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło utylizacja mebli Warszawa i skontaktować się z którąś ze znalezionych.