Podstawowe informacje na temat geodezji Przeczytaj więcej o tym

Procedura podziału gruntu obejmuje podział danej działki na części, co polega na ustaleniu granic podziału oraz stworzenie stosownej dokumentacji, która jest wymagana przez prawo – zajmuje się tym geodezja.

geodeci w pracy

Autor: Alissa Walker
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś geodezja dzieli się na 2 główne działy. Mianowicie wyróżniamy geodezję niższą, która charakteryzuje się tym, iż tutaj pomiary wykonuje się na powierzchniach małych, których promień nie przekracza 15,6 km.

Zainspirował Cię nasz wpis? Będzie nam miło, jeśli zdecydujesz się na przejrzenie następnych. Po prostu kliknij hiperłącze (https://bautec-lodz.pl/rusztowania-modulowe/) i przenieś się do kolejnej witryny.

Tak zwana geodezja wyższa, to nauka o pomiarach, które mają miejsce na obszarach wielkich, o powierzchni ponad 750 kilometrów kwadratowych. Czasami możemy spotkać się jeszcze z inne klasyfikacje, jednakże nie wszyscy uznają je za obowiązujące – pomocne źródła.

– przygotowanie przez geodetę projektu podziału z uwzględnieniem projektowanych granic,

– uzyskanie decyzji o podziale gruntu, wydawanej przez stosowny organ administracji,

– okazanie granic stronom postępowania,


Wyświetl większą mapę

Podział gruntu możne być przeprowadzony w dwóch trybach postępowania. Pierwszym jest tryb administracyjny, dedykowany dla działek budowlanych i wymagający decyzji organu administracji, drugim, tryb podziału gruntów rolniczych i leśnych, który nie wymaga wydania decyzji administracyjnej, a podstawą jest dokumentacja podziałowa – sprawdź na .