Atrakcje turystyczne Gdańska

Gdańsk to miejscowość o niezwykle bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne umiejscowienie, przyczyniło się do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu istotnych kontaktów zagranicznych, sporego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu wczasowiczów spędzających urlop nad Bałtykiem. Zasoby finansowe i status Gdańska wpłynęły na szybki rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest niezwykle pięknym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

domki nad morzem 2015

Autor: MrSco
Na zwiedzenia Gdańska należy przeznaczyć co najmniej kilka dni. Tylko wtedy jesteśmy w stanie w całości poznać jego wdzięk i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

Swoją wyprawę po mieście powinno się zacząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Wiedzie ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z imponującą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Pośród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wymienić warto ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z XIV w., Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które mimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Warto podkreślić, że w tutejszych kamienicach gościli najwięksi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Nadzwyczajnie piękna jest też ulica Mariacka, przy której mieszczą się liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami.

Czyżbyś czuł chęć na więcej artykułów na ten temat? Zapraszamy zatem do następnej strony – po prostu naciśnij to (http://sklep.kaja-glass.pl/) i przenieś się do naszego serwisu.

Obowiązkowo warto odwiedzić gotycki Kościół Mariacki, będący największym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest niesłychanie cenne, a wyjątkową uwagę należy zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał mieści się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym elementem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z piętnastego wieku – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. W dzisiejszych czasach w Żurawiu znajduje się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego warto się wybrać planując odpoczynek 2014.

Do najbardziej interesujących gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. Podczas Jarmarku niezliczeni sklepikarze prezentują swoje produkty, odbywają się niesłychanie atrakcyjne imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Wyjątkowo istotnym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie podczas ataku wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu.

Pośród sporej ilości gdańskich muzeów na pewno należy odwiedzić wystawę „Droga do Wolności”, która w wyjątkowo interesujący sposób obrazuje wydarzenia związane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

W trakcie zwiedzania Gdańska obowiązkowa jest też wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, uroczy Park Oliwski oraz cudnie położone zoo.

***
Całkowitą propozycję na urlop dwa tysiące czternaście w Łebie można znaleźć w serwisie lub klikając na niżej znajdujące się linki:
– pokoje gościnne Gdańsk
– tanie noclegi Trójmiasto
– wakacje nad morzem