Zimowy rynsztunek wysokogórski

Planując zimowe wyjście w góry wysokie musimy przede wszystkim być odpowiednio przeszkolonym w zakresie obsługiwania się rynsztunkiem, zagrożeń lawinowych, asekuracji oraz techniki wspinaczki zimowej. Bez należytego wyszkolenia i doświadczenia możemy wyruszać sami na takie wyprawy. Trzeba pomyśleć o znalezieniu odpowiedniego partnera, przewodnika względnie kursu instruktażowego.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli mamy stosowne przygotowanie, jest to równoznaczne z wiedzą na temat należytego oprzyrządowania.

Zaciekawił Cię nasz artykuł? Jeżeli tak, to śmiało zobacz, co jest w ofercie (http://www.allintravel.pl/), która dotyczy tej samej problematyki.

Dla osób, które dopiero szykują się do tego typu eskapad wyszczególnimy parę głównych składników ekwipunku jakie prócz ekwipunku podstawowego winniśmy posiadać jak też co najistotniejsze – potrafić się nim posługiwać: obuwie wysokogórskie odpowiednie na warunki zimowe z opcją bezpiecznego dopinania raków, przed eskapadą buty powinny być należycie przygotowane zgodnie z zaordynowaniami producenta, czekan – należycie dobrany do rodzaju pokonywanych trudności oraz wzrostu trampa, kask wspinaczkowy – odpowiednio dobrany oraz umożliwiający włożenie czapki, rękawice – nieprzemakalne, ciepłe, a zarazem umożliwiające wygodny uchwyt czekana a także obsługiwanie się sprzętem asekuracyjnym bez potrzeby ich zdejmowania (dla przykładu dwuwarstwowe), komplet sprzętu asekuracyjnego – uprząż, karabinki, taśmy, przyrząd do asekuracji i naturalnie lina (zdolność obsługiwania się tym sprzętem wymaga doświadczenia, samo szkolenie nie wystarcza) – spróbuj.

Ubranie prócz zapewnienia komfortu termicznego musi także spełniać nadzwyczajne funkcje (krój kurtki umożliwiający wygodne poruszanie się w uprzęży oraz dostęp do kieszeni, nogawki spodni i ochraniacze dopasowane do łydki itd.), odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, kremy gwarantujące ochronę przed intensywnym oddziaływaniem słońca, niskiej temperatury a także wiatru, Druga para rękawiczek – nieodzownie. Dobrze jest mieć z sobą ogrzewacze chemiczne do rąk jak też stóp ( na wszelki wypadek) a także leciutkie śpiwory puchowe.

kask

Autor: Multi Communications Sp. z o.o.
Źródło: Multi Communications Sp. z o.o.
Przygotowując ekwipunek na ekspedycję należy bardzo dobrze zapoznać się z warunkami, jakie mogą wystąpić na trasie, w taki sposób żeby dopasować go optymalnie. Ogół oprzyrządowania dostaniemy w dobrym sklepie turystycznym (dla przykładu w The North Face sklep).