Dynamiczny rozwój Gdańska spowoduje ludności!

Gdańsk, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej malowniczych miast w Polsce. Jego historia jest bardzo bogata, co wynika głównie z jego położenia – leży nad morzem nad Zatoką Gdańską. Nadmorski klimat jest o wiele łagodniejszy niż w innych dużych polskich miastach. Jego dumą jest także malownicza Starówka, każdego roku przyciągająca setki turystów. Jest to także miasto, które w dzisiejszych czasach bardzo szybko się rozwija.

Panorama miasta Gdańsk

Autor: grego1402
Źródło: http://www.flickr.com
Panuje powszechny trend uciekania od życia w ogromnych, tłocznych aglomeracjach pozbawionych zieleni. Ludzie coraz częściej osiedlają się w miejscach spokojniejszych, które dają im większą możliwość kontaktu z naturą. W związku z tym na przykład Gdańsk stał się popularnym celem dla studentów. Liczne akademie i uniwersytety, oferujące bardzo dobrą jakość nauczania, co roku wabią setki młodych maturzystów, którzy zostają tu na kilka następnych lat. Ważnym czynnikiem jest sąsiedztwo otwartego morza i Półwyspu Helskiego, na który można pojechać w weekend i odpocząć od zgiełku miasta.

Poprzez napływ młodych ludzi do zabytkowego miasta, niezbędne było zaplanowanie odpowiedniej infrastruktury dopasowanej także do wymagań na przykład studentów. Są to zazwyczaj ludzie, którzy przykładowo bardzo często się przeprowadzają. Sprawiło to, że wzrósł popyt na usługi transportowe. Może to być przykładem tego, jak Gdańsk się przemienia, rozbudowując zakres usług do jakich mamy dostęp w tym mieście. Będąc studentem, zazwyczaj jest się oszczędnym, stąd zwykle w przypadku konieczności przeprowadzki i braku własnego auta, ludzie ci zwyczajnie zasiadają przed komputerem i wpisują w wyszukiwarce frazy typu ,,taxi bagażowe Kraków’’ lub tłumaczenia pisemne poznań ,,przeprowadzki kraków’’. Później następuje szybka analiza, zestawienie cen i zakresów usług i podejmują decyzję, a zwycięska firma zarabia.

stare miasto

Autor: grego1402
Źródło: http://www.flickr.com
Wspomniany przykład to tylko jednym z wielu – Gdańsk, jak każda inna miejscowość stanowi żywy organizm, który się przekształca wraz z rozwojem. Dzięki powstawaniu coraz to nowych osiedli, placówek usługowych, zakładaniu nowych firm, miasto nie zatrzymuje się w miejscu, (Przeprowadzki z Delta movers) ściągając w ten sposób nowych mieszkańców. Obecność prestiżowych uczelni wywołuje dodatkowo napływ młodych ludzi, których, m.in. dzięki właściwie rozwiniętej infrastrukturze można zatrzymać na dłużej. To właśnie dlatego reagowanie na potrzeby studentów jest tak istotne – występuje spore prawdopodobieństwo, iż część z nich będzie w następnych latach budować społeczeństwo Gdańska.