Jak najlepiej fachowe książki z dziedziny informatyki?

W obecnych czasach komputery są tak powszechne, że w zasadzie przestajemy zwracać na nie uwagi. Widok monitora czy laptopa nie będzie już nikogo dziwić, tak samo jak nie będzie dziwił fakt, że jednym z najpopularniejszych dzisiaj profesji jest zawód informatyka. Jeszcze do niedawna komputerowiec kojarzył się z osobą, która mogła się zająć wszystkimi sprawami związanymi z użytkowaniem sprzętu komputerowego, to znaczy programami i sprzętem, jednak poprzednie lata przyniosły bardzo dużo specjalizacji.

monitor i klawiatura

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Wielu ludzi, mimo że nazywa się informatykami, to może się zajmować jedynie swoimi dziedzinami, trudno jest przy obecnej rozległości wielu zagadnień dobrze zapoznać się z nimi dokładnie. Trendy te również doskonale widać na uczelniach, tam na których informatyka (zobacz nasze propozycje: kursy informatyczne) jest wykładana przeważnie przychodzą rzesze kandydatów, a na najlepsze kierunki i specjalności dostanie się jest naprawdę trudne. Jednak ma to oczywiście uzasadnienie, skończenie najlepszej szkoły wyższej zapewnia otrzymanie interesującej, dobrze opłacanej pracy, póki co informatycy z reguły nie muszą narzekać na jej niedobór i kiepskie zarobki.

Jednak aby dostać się do grona najlepszych specjalistów od informatyki, to trzeba na studiach pozyskiwać wiadomości, gdzie tylko można. Nie powinno się zrobić sobie przestoju, ponieważ parę lat w informatyce to niemal epoka. Cały czas się pojawiają nowsze technologie, stare są modyfikowane i ktoś, kto nie jest na bieżąco z nimi w pewnym momencie może się opóźnić w porównaniu z resztą kolegów. Najlepszym sposobem na to, aby być na bieżąco z aktualnymi trendami jest czytanie nowych książek i podręczników z dziedziny, w której ktoś się specjalizuje. Jeśli ktoś będzie się uczył w kierunku administrowania systemami, to dla niego niezbędne powinny być systemy operacyjne podręczniki, z jakich będzie się mógł wszystkiego dowiedzieć o tym, w jaki sposób zarządzać komputerowym sprzętem od tej właśnie strony.

Całkowicie odmienne wiadomości będą potrzebować ludzie, którzy zajmują się na przykład tworzeniem stron www. Na ich półkach z pewnością powinny się znaleźć podręczniki webmasterstwo, z jakich będą się mogli dowiedzieć wszystkiego o tym, jakie obecnie są style w projektowaniu stron w internecie.