Triathlon: jak się przygotować?

Biegasz dosyć regularnie? Poza tym umiesz dobrze pływać i lubisz wycieczki na rowerze? A zatem czemu nie spróbować swoich sił w triathlonie? Sprawdź jak się do niego przygotować, żeby być w idealnej formie, osiągnąć postawiony cel i nie zrobić sobie krzywdy.

Jazda na rowerze

Autor: Lenny
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje kilka form triathlonu wśród, których wymienić możemy zawody długodystansowe i krótkodystansowe. Zdecyduj się na wyzwanie, które najbardziej odpowiada Twojemu stopniowi aktywności fizycznej i czasowi jaki pozostał do zawodów. Od czego zatem zacząć przygotowanie do triathlonu? Ważne jest, aby mieć realny cel. Od tego zależy jak będzie wyglądał Twój program treningowy. W dodatku postawienie sobie celu ma działanie motywacyjne. Odmierzaj dni do zawodów, notując w dzienniku treningowym wszystko, co robisz. W ten sposób będziesz mógł zobaczyć swój progres i będziesz świadom ile jeszcze przed Tobą. Planowanie jest podstawą sukcesu w każdej dziedzinie życia, w sporcie również!

Przygotowanie do triathlonu to nie tylko poznanie swoim możliwości, a też słabości. Początkowa praca, którą musisz wykonać polega na wyeliminowaniu lub przynajmniej zredukowaniu elementów, które mogą zniweczyć plan osiągnięcia konkretnego celu. A więc jakie masz słabości? Sporządź uczciwy rachunek sumienia! Lista potencjalnych przeszkód wiąże się z obszarami takimi jak: styl życia, żywienie, podatność kontuzje oraz słabości taktyczne. Przygotowanie do triathlonu najlepiej rozpocząć rok przed zawodami. Ten okres należy podzielić na kilka etapów przygotowań. W pierwszej kolejności musisz skupić się na wzmocnieniu kondycji i stopniowym zwiększaniu wysiłku podczas treningu.

Pływanie

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Twoim następnym celem powinno być pobijanie własnych rekordów a podczas ostatniego tygodnia przed wyścigiem będziesz częściowo zmniejszać intensywność wysiłku – wskazane jest biegania, jazda na rowerze i pływanie, ale po prostu na mniejszych dystansach i z mniejszym wysiłkiem, by pozwolić ciału odpocząć.

Plan przygotowań do triathlonu powinien wiązać się ze zwiększeniem szybkości, wytrzymałości siłowej i wytrzymałości beztlenowej. Istotne, by naprzemiennie i systematycznie uprawiać trzy dyscypliny, różnicować treningi, planować sobie jeden dzień w tygodniu na zebranie sił a na weekend warto zaplanować bardziej wymagający trening. Dzięki dobremu przygotowaniu przekonasz się, że triathlon to nie tylko wyzwanie, ale też doskonała zabawa, w której możesz brać udział przez wiele lat. A więc widzimy się na mecie!