Język obcy – w jaki sposób się uczyć?

Otwarcie granic krajów europejskich w znaczny sposób wywołało zainteresowanie Polaków językami obcymi. Bardzo szybko stworzono wiele przedsiębiorstw oferujących naukę rozmaitych języków obcych, najczęściej angielskiego i niemieckiego. Liczba indywidualnych korepetytorów również się zwiększyła. Jak w takim natłoku firm znaleźć tę najlepszą?

Jedną z metod może być poproszenie o radę znajomych osób. Taka metoda znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach, gdyż od znajomych można uzyskać nie tylko dane na temat instytucji, lecz również obserwacje i opinię na jej temat. A to właśnie te opinie bywają najbardziej poszukiwane. Do podobnych metod zalicza się przeglądanie sieciowych forów. W tym przypadku jednak jest do czynienia z wypowiedziami nieznajomych ludzi, które bywają mniej wiarygodne. Dobrze jest też zwyczajnie przejrzeć witryny WWW gwoli zapoznania się z usługami konkretnych firm specjalizujących się w nauczaniu języka obcego. Jedną z popularnych form nauki języków jest centrum języków obcych (nasza strona internetowa).

Zajęcia z dojazdem lektora

Autor: Moose
Źródło: http://www.moose.pl

Centra działające przy uniwersytetach

nauka angielskiego

Autor: World Literature Today
Źródło: http://www.flickr.com

Uczelnie wyższe są miejscami, gdzie także odbywa się nauka języków obcych. Bez wątpienia nauczanie przebiega tam na o wiele wyższym poziomie niż w liceach. Dzieje się tak na pewno z powodu wyżej wykształconych pracowników na stanowiskach lektorów. Zwykle więc nauka – kursy przygotowawcze do matury w tego typu centrum jest bardzo efektywna, nierzadko nawet bardziej niż korzystanie z oferty szeroko reklamowanej szkoły językowej. Przy uczelniach wyższych w Polsce często również funkcjonują oddzielne instytucje, mające funkcję szkoły polszczyzny dla cudzoziemców. W ten sposób obcokrajowcy przybywający do Polski w celu kształcenia się mogą uczyć się języka polskiego pod kierunkiem doświadczonych lektorów.

Nowoczesne sposoby nauczania

Ostatnio stworzono bardzo dużo nowych metod nauczania języków obcych. Nierzadko można spotkać się z opisami oryginalnych metod słuchowych i pozostałych. Interesujące są również oferty w rodzaju angielski z dojazdem (poznaj więcej), będące niezwykle komfortową alternatywą i korzystnym pomysłem dla wielu ludzi. Wiele osób korzysta z kursów w Internecie, umożliwiających naukę języka we własnym domu i posiadających wiele narzędzi sprawdzania wiedzy między innymi w formie testów.