Rynsztunek turystyczny na lato

Na każdą włóczęgę trzeba wyposażyć się odpowiednio do pory roku, stopnia trudności trasy a także jej całkowitej długości. W lecie, w czasie dobrej pogody, konieczne jest obuwie z wibramem (np. sandały Crocs) i płaszcz przeciwdeszczowy.

górska wycieczka

Autor: Christian Jiménez
Źródło: http://www.flickr.com
Przy chłodnej pogodzie, lub przy wejściach na przełęcze przydatny jest sweter, nakrycie głowy, trochę pożywienia oraz stosowna ilość napoju. Tenisówki nie zabezpieczą nóg przed urazami w skalnym terenie, zwłaszcza w ruchomych, miałkich piarżyskach. Bez odpowiednich butów możemy zatem odbywać tylko przechadzki w osadach albo w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Najsporzej urazów w Tatrach spowodowanych jest przez noszenie nieodpowiedniego obuwia, poślizgnięcie na mokrych skałach, zranienie dolnych kończyn przez uderzenie podczas przechodzenia przez piargi, skręcenie stawów. Upadek po podobnym zranieniu, w spadzistym, eksponowanym terenie może mieć dosyć poważne konsekwencje.

Nie mniej istotna jest osłona przed zimnem, trud podczas wchodzenia zużywa wiele energii. Jej utratę człowiek odbiera jako osłabienie jak też chłód. Zapobiegać temu stanowi możemy przez noszenie ciepłego ubrania oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości pokarmów oraz napitków. Człowiek wyczerpany a także wychłodzony nie ma zręczności potrzebnych do czynienia nagłych, niemiarowych ruchów, które wymusza spadzisty, skalisty teren. Łatwo wówczas utracić stabilność, trudniej może być tłumić obciążenia powstające w trakcie schodzenia i zwiększa się możliwość urazu – zabezpiecz się.

rowerzysta w górach

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Częstym błędem łazików jest nie branie pod uwagę możliwości gwałtownej zmiany aury. W górach wszystkie przewidywania są tylko orientacyjne, zaś pogoda potrafi radykalnie przeobrazić się w ciągu kilku minut. Nawet gdy prognoza nie przewiduje opadów, a ranek jest pogodny i ciepły musimy być zawsze na nie przygotowani. Przed podróżą odwiedź sklep turystyczny w celu kupna koniecznych akcesoriów. Nie zapominaj o zabraniu z sobą lekarstw, zwłaszcza służących do zatamowania krwawień.

Jeśli interesuje Cię ten wątek, poznaj ponadto inne polecane www (https://prozoo.pl/sklep/psy/), gdyż prezentują one podobny temat, zatem na pewno Cię zafascynują.

Możesz ocalić w ów sposób życie swoje albo innych.

Gdy dowiesz się o posiadającej intrygującą Cię treść nowej stronie, to w pierwszej kolejności zweryfikuj info (http://www.horyzont.net.pl/wycieczki-firmowe/) odnośnie źródeł, z których czerpie ona informacje.

Warto posiadać ze sobą telefon komórkowy, by móc w mgnieniu oka zawiadomić Służbę Ratowniczą, o ile będziemy ofiarą bądź świadkiem wypadku.